První máj má řada Čechů stále spojený s masovými předlistopadovými průvody. Ilustrační foto

První máj má řada Čechů stále spojený s masovými předlistopadovými průvody. Ilustrační foto | foto: Lumír Schulz

Senátoři ODS navrhují zrušení Svátku práce

  • 453
Senátoři ODS z ústavně-právního výboru navrhli zrušení Svátku práce. První májový den by měl být normálním pracovním dnem. Svátek práce je "věc přežitá, zbytečná, nenutná", řekl senátor Jiří Žák. O politickou motivaci se podle něj nejedná, šance na přijetí svého návrhu odhadl na 50:50.

Návrh chce nahradit původní obsah novely zákona o státních svátcích, kterou chce senátor Martin Mejstřík nahradit Mezinárodní den žen (MDŽ) v seznamu významných českých dnů Svátkem matek. Konečnou podobu předlohy bude Senát projednávat na schůzi, která začíná tuto středu.

Senátoři budou mít na výběr ještě jednu variantu, na které se shodl senátní kulturní výbor. Podle ní by měl být Svátek matek, připadající na druhou květnovou neděli, dalším státním svátkem.

Výbor ještě doporučil kromě MDŽ, který je slaven 8. března, ze seznamu významných dnů odstranit ještě Den vzdělanosti (7. dubna), Den rodin (15. května) a den připomínající vyhlazení obce Lidice nacisty, který připadá na 10. června.

Rozšíření počtu významných dnů prosadila Sněmovna přes nesouhlas Senátu loni na jaře v předvolebním složení.

Zrušení MDŽ odmítají hlavně levicoví zákonodárci, kteří stejně nahlížejí i na zrušení 1. máje jako Svátku práce. Podle Mejstříka je MDŽ výrazně spjatý s komunistickou ideologií, kdežto Svátek matek má politicky nevyhraněný původ.

Proti tomuto výkladu se již dříve postavila předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková, která označila MDŽ za skutečně mezinárodní svátek a odmítla jeho spojování jen s komunistickým režimem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video