Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Senátoři odmítli návrh, aby léky na nachlazení byly jen na recept

  • 27
Senát odmítl návrh poslanců, aby léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem byly jen na recept. Senátoři ale kývli na to, že by při nákupu lidé museli místo receptu předložit občanský průkaz. Důvodem je kontrola přiměřenosti nákupu a snaha zabránit zneužití léků k výrobě drog.

S těmito úpravami Senát vrátil Sněmovně novelu zákona o návykových látkách k novému projednání. Senátoři si také odsouhlasili, že poslancům novelu přiblíží bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který zákon vytvořil.

K senátorům přišel návrh zákona o návykových látkách ze Sněmovny, která ho schválila v polovině února. Poslanci si od přijatého zákona slibovali, že významně pomůže v boji proti narkomanům. - čtěte Léky jako modafen či nurofen budou jen na předpis, rozhodli poslanci

Senátoři ale nesouhlasili s tím, aby léky s pseudoefedrinem byly na recept, jak to ve Sněmovně v pozměňovacím návrhu prosadila poslankyně KSČM Kateřina Konečná.

léky versus drogy

Pseudoefedrin, který obsahují například léky Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus, se používá při nachlazení, astmatu, k uvolnění ucpaného nosu či při alergiích.

Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Podle odhadů České lékárnické komory se to může týkat až 80 procent těchto prodaných léků.

V roce 2007 se přitom prodalo kolem čtyř milionů balení medikamentů obsahujících pseudoefedrin, za první pololetí roku 2008 se jejich počet vyšplhal ke stejnému číslu.

S výdejem léků na průkaz počítala v původním znění novely ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Podle ní by recepty zkomplikovaly život pacientům. Naproti tomu lékárníci rozhodnutí sněmovny vítali, zamezí podle nich velkonákupům a zneužívání léků k výrobě pervitinu.

Senátor Tomáš Julínek (ODS), který jako ministr normu připravoval, ČTK řekl, že novela by se ještě měla rozšířit tak, aby v režimu léků s omezením byly také přípravky s kodeinem či efedrinem.

Náměstek ministryně Martin Plíšek ocenil, že senátoři podpořili původní ministerský návrh. "Omezení při výdeji těchto léků bude spočívat v množstevním, časovém, případně věkovém limitu. To znamená, že se povede evidence o tom, v jakém množství a komu jsou léky vydávány," řekl.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ocenil, že léky s pseudoefedrinem budou v režimu návykových látek, což se pojí i s trestní odpovědností. Souhlasí i s tím, aby se do stejného režimu dostaly i přípravky na bolest, jako alnagon či korylan, kde také hrozí zneužití.

Výdej léků na průkaz bude možný, až se lékárny připojí k centrálnímu úložišti dat. Zřídil ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lékárníci ale zpochybnili rozsah dat, která budou muset o pacientech předávat. SÚKL již zveřejnil, že se spuštěním systému počítá od května.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video