Senátorka Eliška Wagnerová

Senátorka Eliška Wagnerová | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Senátoři Wagnerová a Antl zvažují kvůli amnestii změnu ústavy

  • 86
Senátoři Miroslav Antl a Eliška Wagnerová se rozhodli zareagovat na amnestii po svém. Sezvali si odborníky na veřejné slyšení, aby zhodnotili, jaké škody Klausova amnestie napáchala. Je možné, že poté budou oba usilovat o změnu ústavy, která by zabránila prezidentovi zastavovat trestní řízení.

"Pokud diskuse na veřejném slyšení povede tímto směrem, tak návrh na změnu ústavy podáme, aby se zabránilo opakování toho, co se stalo, protože to je skutečně plivnutím do tváře poškozených," řekl iDNES.cz někdejší státní zástupce a současný senátor Miroslav Antl.

"Od veřejného slyšení si slibuji, že při něm načerpám informace k tomu, zda je možné zpochybnit prezidentský amnestijní výnos před Ústavním soudem. Druhý cíl může vést i k tomu, že by se mohlo uvažovat o změnách v ústavě. Dovedla bych si představit, že by bylo doplněno do příslušného článku ´kromě udílení abolicí´," popsala někdejší ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška Wagnerová.

Antl s Wagnerovou už dříve dali najevo, že s rozsahem Klausovy amnestie nesouhlasí. Kritizovaný je zejména odstavec II, jenž říká, že se amnestie vztahuje na trestní stíhání, od jehož zahájení uplynulo více než 8 let a za něž hrozí trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Veřejné slyšení se bude na půdě Senátu konat 20. nebo 21. února a potrvá několik hodin. Podle Antla by se ho měli mimo jiné účastnit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či ústavní právník Jan Kysela. Zváni jsou i zástupci Nejvyššího soudu ČR, advokáti poškozených, teoretici pražské právnické fakulty i občanské iniciativy.

"Chceme bez dohadů a konkrétně od vysoce odborné veřejnosti vědět, jaké škody byly amnestií napáchány, abychom vyhodnotili situaci a neunáhlili se nějakým podáním, které by třeba pak neuspělo," řekl Antl. "S nadhledem posoudíme, jestli budeme dávat třeba návrhy na změnu ústavy, aby prezident nemohl udělovat aboliční věci, jako je neumožňovat a zastavovat trestní stíhání," doplnil.

Jiná skupina senátorů se rozhodla, že kvůli amnestii, konkrétně jejímu II. článku, se obrátí na Ústavní soud. Chtějí ho požádat, aby zrušil tuto část amnestie, protože znevýhodňuje okradené v kauzách vytunelovaných firem a privatizačních fondů.

Podání k Ústavnímu soudu iniciovala senátorka Alena Dernerová. Nyní je vypracovávají právníci kolem Hany Marvanové. Podáno by mělo být tento týden. Antl a Wagnerová se k nim přidat nemíní. "Chceme, aby celá věc proběhla odbornou diskusí a nedošlo k žádné hurá akci, protože totiž předčasně podaná stížnost, která by byla odmítnuta, napáchá víc škody než užitku," domnívá se Antl.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce má stížnost senátorů malou šanci na úspěch. "Já myslím, že je to z 90 procent téměř vyloučené, a myslím, že jediné, čeho se teoreticky mohou ti konkrétní účastníci, konkrétní oběti trestných činů domoci, je náhrady škody, a to skutečně při velmi širokém výkladu ústavy a velmi široce pojatém rozhodnutí Ústavního soudu. Ale nikoliv po těch tunelářích, ale po státu," řekl poslanec v Rádiu Impuls.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video