Někteří senátoři nedorazí ani na polovinu důležitých hlasování.

Někteří senátoři nedorazí ani na polovinu důležitých hlasování. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Senát zanedbávají Vondra, Čunek i Filipiová. Vynechali většinu hlasování

  • 64
Začátkem října budou Češi volit třetinu senátorů. Řada z těch, kteří svůj mandát obhajují a rádi by v senátorském křesle seděli další roky, přitom funkci nevěnují dostatek času a důležitých hlasování se neúčastní. Nejčastěji při hlasování chyběli Daniela Filipiová, Alexandr Vondra či Jiří Čunek.

Své křeslo za tři týdny obhajuje dvacet senátorů. Jejich současná docházka je však často žalostná.

Největším senátorským "flinkem" je Daniela Filipiová z ODS. Od svého zvolení hlasovala pouze ve 35 procentech případů. Ze senátorů, kteří už za tři týdny obhajují mandát, na hlasování příliš nechodil ani její stranický kolega Alexandr Vondra, který zvedl ruku při 45 procentech hlasování. Třetí nejhorší účast měl Jiří Čunek z KDU-ČSL. Účastnil se jen necelé poloviny hlasování.

Nízkou účast (59 procent) měl i Tomáš Töpfer z ODS. Vyplývá to z předvolební analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v parlamentu.

Naopak mezi "vzorné" senátory s vysokou účastí patří Karel Šebek z ODS s 87procentní účastí, Jan Hajda z ČSSD (84 procent) a Soňa Paukrtová z TOP 09, která nechyběla v 83 procentech hlasování.

Mezi senátory s nízkou účastí najdeme bývalé či současné ministry, jako je právě  Alexandr Vondra a Jiří Čunek, nebo sociálnědemokratického hejtmana Jaroslava Palase. Jiní se zase intenzivně věnují nepolitické činnosti, jako například herec a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

"Pokud senátor vykonává nějakou jinou významnou funkci, nemá zřejmě na řádný výkon svého mandátu čas," myslí si ovšem Kamil Gregor, analytik KohoVolit.eu.

Kvůli absencím senátorů panuje při hlasování často zmatek. Dokládá to i nedávná aféra, kdy o klíčové změně DPH hlasovala i nepřítomná senátorka Miluše Horská. Kdosi totiž využil toho, že nechala zapnuté hlasovací zařízení a hlasoval místo ní (více čtěte zde).

Největší rebelové jsou Kubera a Palas

Někteří poslanci zase upoutají pozornost ne tím, že by nehlasovali, ale tím, že zvedají ruku v opačných případech, než jejich straničtí kolegové. Největším "rebelem" mezi senátory je Jaroslav Kubera z ODS. Při téměř polovině důležitých hlasování se rozhodl právě opačně než většina členů klubu ODS. Se svými spolustraníky příliš nehlasuje ani Jaroslav Palas, který "rebeloval" ve 33 procentech případů.

"Kubera a Palas jsou ve skutečnosti mnohem většími 'rebely' než například Vladimír Dryml či Jiřina Rippelová, kteří nedávno odešli z klubu ČSSD," dodává Gregor.

Analýza hlasování pokrývá období od voleb do Senátu v roce 2006 do 25. schůze konané letos v srpnu. Aby byl přehled objektivní, analytici KohoVolit.eu vybrali pouze důležitá hlasování, tedy hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem jde o 1 966 z celkového počtu
3 016 hlasování v tomto období.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video