Senátoři navštíví Pobaltí kvůli NATO

Praha - Rozšíření NATO i EU patří mezi hlavní témata, o nichž chtějí jednat senátoři z výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost během nadcházející cesty do Litvy, Lotyšska a Estonska. Členy Severoatlantické aliance by se tyto pobaltské země mohly stát na jejím listopadovém summitu v Praze.
Čtyřčlenná delegace v čele s předsedou výboru Michaelem Žantovským (ODA) se setká nejen se zástupci partnerských výborů, ale i představiteli ministerstev zahraničí a obrany.

Žantovský bude mít na Stockholmské ekonomické vysoké škole v lotyšském Vilniusu přednášku na téma význam NATO a jeho rozšíření v kontextu současných mezinárodních vztahů.

Senátoři se chtějí zajímat i o vztahy pobaltských zemí s Ruskem, o názory na ustavení Rady NATO-Rusko, budoucí rozvoj kaliningradské enklávy, tedy ruského území mezi Polskem a Lotyšskem, a zajištění společné hranice Litvy a Lotyšska s Běloruskem.

Svých pobaltských kolegů se chtějí ptát také na otázky reformy tamních armád, například na zajištění vzdušné obrany po vstupu do NATO. V pátek český Senát zamítl vládní návrh na financování nákupu 24 nových stíhaček Gripen za více než 60 miliard korun.

Cesta senátorů tematicky naváže na jednání prezidentů pobaltských zemí s hlavou českého státu Václavem Havlem, které se konalo počátkem května v Praze. Senátoři se v Lotyšsku v podstatě vystřídají s předsedou horní komory Petrem Pithartem, který se počátkem týdne v Rize zúčastnil setkání předsedy Evropského parlamentu Pata Coxe s předsedy parlamentů zemí kandidujících na vstup do EU.

Svou pětidenní cestu začínají senátoři v Litvě, kam odletěli v neděli. Jejich mise má podle předběžných odhadů stát 460 tisíc korun.

Video