Senátoři by mohli trestat poslance

  • 42
Poslanci a senátoři by si v budoucnu mohli prohodit posuzování svých přestupků. Zákonodárci ze sněmovny by tak příště rozhodovali o přestupcích, které spáchají senátoři a opačně. S tímto návrhem přišel nezávislý senátor a rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Podle něho by se tím mohl vyřešit problém imunity zákonodárců: to, že sami rozhodují o svém potrestání. "Považuji za nemravnost, abychom o tom rozhodovali sami," říká Zlatuška.

Někteří senátoři jeho nápad vítají. "Já jsem pro omezení imunity," tvrdí senátorka Helena Rögnerová. "Ale jsem k tomu skeptická, už dnes máme problémy, aby se vůbec sešly společné výbory," dodává. "Pokud by ten návrh umožnil lepší posuzování imunity, tak jej podpořím, ale zdá se mi, že není příliš praktický," doplňuje senátorka Rögnerová.

Problém je podle zákonodárců i v tom, že takový návrh by musel projít velice složitou legislativní cestou. Musela by se totiž nejdříve zásadně měnit ústava, a pak by bylo nutné přepsat i jednací řády obou komor.

"V takovém případě se tedy pojďme bavit o komplexní novele ústavy. Ale tento návrh mi přijde jen zbytečně překonstruovaný," říká občanskodemokratická senátorka Daniela Filipiová.

Nad Zlatuškovým návrhem kroutí hlavou i poslanci. Říkají, že pokud chce někdo měnit ústavu - a imunitu v ní - tak by se to mělo udělat pořádně. "Myslím, že tady hledáme stále nějaké úniky. Zase budou zákonodárci rozhodovat o zákonodárcích. A je známo, že v některých případech nedělá poslancům a senátorům problém uzavírat vzájemná bratrstva," míní například unionistický poslanec Pavel Svoboda.

Podle něho nemá Zlatuškův návrh velkou šanci na to, aby ve sněmovně uspěl. "Nevyjde to vstříc ani těm, kdo chtějí zrušit imunitu úplně, ani těm, kdo se jí drží," dodává poslanec.

Omezování imunity je v českém zákonodárném sboru odvěkým tématem. Zatím nikdy se poslanci nedokázali shodnout na jejím výrazném omezení. Zákonodárci v Česku jsou tak chráněni nejširší imunitou v demokratických státech.

Například nyní leží v Poslanecké sněmovně komplexní novela ústavy, kterou přednedávnem navrhl ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. I tento návrh řeší omezení imunity zákonodárců. Jenže poslanci se minulý týden dohodli, že zákon nejdříve proberou v komisi pro ústavu. A zde může novela ležet až rok. Takže na imunitu opět nedošlo. Podobný osud pravděpodobně čeká i Zlatuškův návrh.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video