Pakosta po odchodu z ODS do jiné strany vstupovat nechce.

Pakosta po odchodu z ODS do jiné strany vstupovat nechce. | foto: www.senat.cz

Senátor Pakosta skončil v ODS. Utahování šroubů už nesnesu, řekl

  • 326
ODS přišla o dalšího ze svých skalních členů. Členství ve straně ukončil po 21 letech senátor Petr Pakosta. Potvrdil to iDNES.cz s tím, že dopis šéfovi strany Petru Nečasovi odeslal ve středu.

"S politikou ODS nejsem spokojený už několik let. Za poslední dva roky se ale šrouby začaly utahoval tak, že se s tím hrozně obtížně pracovalo," řekl iDNES.cz Pakosta.

Vadí mu například přístup strany k lobbistickým aktivitám podnikatelů. "Někteří naši se dohodli se zájmovými skupinami a navyšují se tu podíly biosložek u benzinu a nafty, přestože dneska víme, že je to špatně, škodí to a ničí motory," řekl senátor.

Petr Pakosta

Čtyřiapadesátiletý politik do Senátu usedl za Náchodsko v roce 2006. Předtím se živil jako daňový poradce. Intenzivně se politice věnoval také v 90. letech. V roce 1990 se stal zaměstnancem Občanského fóra v Rychnově nad Kněžnou. Po rozpadu Občanského fóra v roce 1991 přešel na pozici manažera ODS v Náchodě, kde působil do roku 1993.

Mezi dalšími důvody odchodu u celostátní politiky jmenoval také schvalování daňových změn, které se podle něj zvrhlo v pouhé navyšování daní. Připomenul také svůj konflikt s ODS při schvalování Lisabonské smlouvy. "Byl jsem přesvědčen, a dnešní realita to ukazuje, že to byl špatný krok pro Českou republiku," domnívá se politik.

Na regionální úrovni pak za pomocí ODS dochází podle Pakosty k "plíživé privatizaci". "Z politiky se staly skutečně uzavřené skupiny, které občas připomínají sektu, a normální člověk mezi ně nemá šanci prorazit. Navíc tím, jak se neustále doplňuje členská základna, slušní lidé odcházejí," řekl senátor, který kandidoval za Náchodsko.

Pakosta proto ve středu předsedovi ODS Petru Nečasovi prostřednictvím hlavního manažera strany poslal dopis. V něm mu oznámil ukončení svého členství. "Dostal jsem informaci, že ve čtvrtek mu byl doručen. Považoval jsem za vhodné, aby se můj krok pan předseda nedozvěděl z médií," řekl senátor.

Politik je odhodlaný ponechat si senátorský mandát a pokud to bude možné, chce zůstat i v senátorském klubu ODS. "Pokud se neozve statisticky významná většina, která by mě vyzvala k odchodu, setrvám. Považuji klub za poslední kvalitní enklávu členů ODS," míní Pakosta. Klub jeho záležitost bude řešit v úterý.

Do Senátu chce letos kandidovat jako nezávislý

Pakosta chce po vystoupení z ODS jako nezávislý na podzim obhajovat svůj mandát. Do jiné strany by vstoupil pouze tehdy, kdyby šlo o nový projekt blízký jeho srdci. "Do žádné ze stávajících politických stran přestoupit nehodlám, i když se vyrojily nabídky. Přestávám být členem ODS, ale zůstávám občanským demokratem. Nehodlám se vůči ODS striktně vymezovat, protože je spousta věcí, se kterými souhlasím," doplnil.

Petr Nečas podle Pakosty na jeho dopis zatím nereagoval, reakce ale přišly od jeho kolegů ze Senátu i Sněmovny. "Nebyli příliš překvapeni. Ptali se mě, do jaké míry se hodlám vymezovat vůči ODS či zda chci zůstat v klubu," popsal Pakosta s tím, že reakce na jeho postup mu zatím přišly vstřícné.

"Na rozhodnutí opustit ODS má senátor Pakosta právo. O svém odchodu mě dnes informoval telefonicky. Jeho motivy neznám, ale není to překvapivý krok. Dlouhodobě se očekává jeho neúspěch v primárkách, ztratil podporu v oblasti a tudíž jeho jediná šance kandidovat je mimo ODS. O tom, zda zůstane nadále členem senátorského klubu, není rozhodnuto," komentoval ve čtvrtek večer Pakostův odchod ze strany předseda senátorského klubu ODS Richard Svoboda. Občanští demokraté na Náchodsku do boje o Senát patrně nasadí poslankyni Zdeňku Horníkovou.

Petr Pakosta stál u samotného vzniku ODS a jejím členem je od roku 1991. V listopadu odešel z ODS i další z dlouhodobých členů strany - poslanec Michal Doktor. Rozhodnutí oznámil poté, co ho premiér Petr Nečas nevybral do funkce ministra průmyslu a obchodu. (Více o odchodu Michala Doktora čtěte tady.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video