Alexandr Novák míří do soudní místnosti. Snímek z roku 2010. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Exsenátor Novák je německý občan. Vydání to nebrání, tvrdí ministerstvo

  • 168
Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, kterého zadržela policie v Německu, má německé občanství. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová v úterý uvedla, že tato skutečnost nebrání Novákovu vydání do Česka na základě evropského zatýkacího rozkazu.

„Orgány činné v trestním řízení s ním nakládají jako s německým občanem, ministerstvo spravedlnosti to nezpochybňuje,“ konstatovala mluvčí.

„Pro český orgán je to komplikace, jestliže jde o německého občana, protože každý stát si chrání své občany,“ řekl iDNES.cz právník Jaroslav Ortman. „Já si myslím, že je to i jeden z důvodů, proč tak pozdě vyšlo najevo, že byl zadržen už v prosinci,“ dodal právník. Ač jde o komplikaci, jeho vydání do ČR to ale podle něj nebrání. „Jsou platné principy, že se vydává do států, kde se čin spáchal,“ uvedl Ortman s tím, že kvůli nové skutečnosti by vydání mohlo trvat déle.

Soud zostřil vazbu Novákovu komplici

Danielu Ježkovi, který je společně s Novákem hlavní postavou dotační aféry v kauze ROP Severozápad, soud zostřil vazbu. Kromě obavy, že by mohl ovlivňovat svědky, se soud obával, že podnikatel uteče do zahraničí. Soud v usnesení poukazuje na úzké majetkové propojení s Alexandrem Novákem.

"Je nutno zohlednit naprosto specifickou situaci obviněného, která i dle názoru stížnostního soudu spočívá ve velmi úzkém majetkovém, podnikatelském i osobním propojení jeho osoby s Alexandrem Novákem, když s ohledem na již shora uvedené skutečnosti je zřejmé, že oba byli hlavními organizátory trestné činnosti kolem Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v souvislosti s čerpáním příslušných finančních prostředků," píše se v usnesení Krajského soud v Ústí nad Labem, které má Český rozhlas.

O Novákově vydání do Česka by měl podle česko-německého policejního centra v bavorském Schwandorfu rozhodnout soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Novák byl ve Frankfurtu zadržen na základě eurozatykače, podle informací Českého rozhlasu se tak stalo po jeho příletu z Los Angeles. Rozhlas také uvedl, že českého občanství se Novák vzdal.

Podle mluvčího vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Inga Nöhreho poslal soud 3. ledna Nováka do vydávací vazby. Někdejší senátor se tak nyní nachází v jednom ze zařízení hesenské justice. Kdy by soud mohl o Novákově vydání do Česka rozhodnout, jeho mluvčí neuvedl.

Dozorující žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx v pondělní tiskové zprávě uvedl, že v Německu je na základě eurozatykače vydaného českými justičními orgány „vedeno řízení proti jedné osobě“. V úterý řekl, že další informace poskytnout nemůže, a to s ohledem na potřebu chránit účel trestního řízení.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 po odpykání poloviny trestu podmínečně propustil poté, co se za něj zaručil motorkářský klub Gryphons (více čtěte zde).

Německá policie zatkla exsenátora Alexandra Nováka

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie - nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek, jenž jako jediný skončil ve vazbě, či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl (ODS), který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

15. srpna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video