Senátem prošli jen tři Klausovi kandidáti

  • 50
Senát schválil do Ústavního soudu tři prezidentovy kandidáty: dosavadní soudce Vojena Güttlera a Pavla Holländera i ministra Pavla Rychetského. Neprošel právník Aleš Pejchal, který v minulosti zastupoval například Jana Kavana v kauze Kato. Rozhodnutí senátorů odmítl redaktorce MF DNES komentovat.

Pro Vojena Güttlera hlasovalo v tajné volbě 40 a pro Pavla Holländera 63 z pětasedmdesáti přítomných senátorů. Pavel Rychetský získal 50 hlasů ze 73. Desetileté funkční období jim začne v okamžiku, kdy je jmenuje prezident.

Pro nominaci Aleše Pejchala se v horní komoře zvedlo jen 32 rukou, tedy méně než potřebná polovina. Advokát byl už předem považován za kontroverzního kandidáta. V minulosti často zastupoval stát proti soukromým restituentům či Jana Kavana.

Prezident Klaus je zklamán, že Senát odmítl jednoho z kandidátů na soudce Ústavního soudu Aleše Pejchala. Znamená to zdržení v obsazování Ústavního soudu a narušení pestrosti skladby soudců, uvedl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Prezident Václav Klaus bude tedy muset najít nové jméno. Ostatní navrhovaní kandidáti přijdou na řadu na některé z dalších schůzí Senátů. Jejich nominaci totiž ještě neprojednaly příslušné výbory. Seznam osmi uchazečů dokončil prezident teprve před týdnem.

Rozhodoval i postoj k Wagnerové
Senátoři se v rozpravě mnohokrát dotkli iniciativy odcházejícího předsedy soudu Miloše Holečka. Ten vyzval místopředsedkyni Elišku Wagnerovou, aby z instituce odešla.

Porušila podle něj svůj slib, že nebude rozhodovat ve věci zákona o soudech a soudcích, protože se cítila podjatá.

Někteří senátoři například vytkli Vojenu Güttlerovi, že na rozdíl od většiny ostatních soudců Wagnerovou nepodpořil. Güttler je ujistil, že s Holečkovou výzvou nesouhlasí. Reakce dalších kolegů ze soudu se mu ale zdála příliš emotivní a netaktická, uvádí ČTK.

Ústavnímu soudu hrozilo ochromení
Jedna z nejdůležitějších institucí v zemi bude pracovat oslabená do doby, dokud se funkce neujmou alespoň tři noví soudci.

Ústavní soud nyní nemůže například rušit zákony, protože ve funkci zůstalo jen sedm soudců. Zatím chtějí alespoň vyhlašovat nálezy v už rozhodnutých případech. Soud může také dál rozhodovat o menších věcech v tříčlenných senátech.

Už dříve si někteří senátoři stěžovali, že jsou kvůli Klausově otálení pod velkým tlakem. Prezident je prý nutí rozhodovat ve spěchu.

Václav Klaus předložil poslední návrh před necelým týdnem. Šlo o senátorku Dagmar Lastoveckou. Pouze prvního kandidáta, poslance Miloslava Výborného, navrhl Klaus s předstihem a Senát jej včas schválil.

Senátoři mají na schválení všech kandidátů šedesát dní.

Někteří kandidáti se nelíbí
Všeobecně se očekávalo, že z navržených jmen budou v Senátu tři problematická. Kromě právníka Pejchala například ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Ten je sice uznávaným odborníkem, někomu ale vadilo, aby se stal soudcem aktivní politik.

Dále je zde bývalý děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Vladimír Balaš. Ten vypracoval problematický posudek pro sněmovní komisi zkoumající krach IPB. Zaštítil se přitom Ústavem státu a práva, který se od jeho práce distancoval.

Výčet adeptů doplnili advokátka Klára Samková-Veselá a šéf katedry ústavního práva Právnické fakulty UK Václav Pavlíček.

Staronoví soudci Ústavního soudu Vojen Güttler a Pavel Holländer. (16. července 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video