Senát zastavil zrušení 14. platů

  • 51
Senát odmítl zrušit 14. platy soudcům a státním zástupcům. Zákon vrátil s pozměňovacími návrhy poslancům. Pokud ho ale sněmovna neschválí do konce listopadu, platy dostanou všichni ústavní činitelé, tedy i poslanci a senátoři.

Poslanci zrušili letošní 14. platy ústavním činitelům, soudcům a státním zástupcům 13. října. Měsíc před tím to přitom ještě odmítli. Podle jejich návrhu by si "platy navíc" rozdělili už během roku. - více zde

Senátoři jim však zákon vrátili. Platy navíc tak ale zřejmě dostanou všichni ústavní činitelé, protože poslanci zákon pravděpodobně nestihnou projednat včas. Musí začít platit od 1. prosince. Odejmutí 14. platů by tak nevešlo v platnost a nárok by na něj měli i senátoři a poslanci.

Před vrácením zákona do sněmovny varoval ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Upozornil, že zákon musí také do konce listopadu podepsat prezident a musí vyjít ve Sbírce zákonů.

"Pokud se to neschválí do konce listopadu, vznikne nárok na vyplacení platu všem ústavním činitelům," uvedl Škromach.

Sněmovna se totiž může předlohou zákona zabývat nejdříve na schůzi, která bude zahájena v úterý 23. listopadu.

Pokud by předlohu poslanci schválili ještě v úterý a krátce na to by ji podepsal i Klaus, byla by ještě šance, aby zákon stihl vyjít ve sbírce do konce listopadu. 

Pro pozměňovací návrhy a vrácení předlohy hlasovala většina senátorů ODS, Klubu otevřené demokracie a Nezávislí. Mnoho senátorů se hlasování zdrželo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video