Senát

Senát - Senát | foto: Martin Mráz, MF DNES

Senát zákon o střetu zákon schválil, ale nechválil

  • 12
Senátoři podpořili zákon o střetu zájmů, který má zpřísnit kontrolu veřejných činitelů. Zákon prošel, i když ho mnozí senátoři označují za nedořešený a na hraně ústavnosti. K podpisu ho dostane prezident.

Přijetí zákona navrhl šéf ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera z ODS s tím, "že bude nepochybně na tento paskvil následovat ústavní stížnost".

Už dříve uvedl, že dolní komora by v předvolební atmosféře odmítla jakékoli senátní úpravy zákona, pro který hlasovali poslanci všech stran.

Z 67 přítomných senátorů jich 45 zvedlo ruku pro. Kromě senátorů z ODS a ČSSD i polovina ze Sdružení nezávislých kandidátů.

Návrh zákona o střetu zájmů předložil ministr spravedlnosti Pavel Němec. Norma počítá s kontrolou majetku nabytého za dobu výkonu funkce, upravuje neslučitelnost některých funkcí a mění některé související zákony.

Předloha podstatně rozšiřuje okruh politiků a úředníků, kteří by mu měli podléhat. Oznámení o osobním zájmu, vedlejších činnostech, příjmech a majetku získaném během výkonu funkce by měly podávat tisíce veřejných funkcionářů, počínaje starostou a placenými zastupiteli obcí a premiérem konče.

Zodpovídali by se ale i soudci, policisté, úředníci ve vedoucích funkcích i představitelé České národní banky.

Kritici: Zákon se nevztahuje na manžele
Norma nově zavádí pokuty za porušení nebo nedodržení zákona, které by se měly pohybovat od 30 tisíc do půl milionu korun. Ukládal by je Nejvyšší správní soud. Jeho předseda Josef Baxa proti tomu protestoval.

Oznámení mají být k dispozici i v elektronické podobě, nahlížení do nich má být evidováno. Zneužití získaných informací by podléhalo až stotisícové sankci.

Nevládní protikorupční organizace Transparency International kritizovala, že zájemci by se před nahlédnutím do evidence majetků museli nejprve osobně zaregistrovat.

Za problém pokládá i to, že se zákon nebude vztahovat na manžele a manželky veřejných funkcionářů, jen na majetky ve společném vlastnictví.

Zákon má nabýt účinnosti 1. ledna příštího roku. Vzhledem k tomu, že se oznámení mají podávat za předchozí rok, měla by se nová přiznání podávat až ke konci června 2008. Kritici zákona na to upozorňovali kvůli tomu, že dosavadní zákon je po zrušení jeho loňské novelizace Ústavním soudem považován za nepoužitelný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video