Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Senát „vypekl“ poslance: buď zrušení poplatků, nebo bezplatné očkování

  • 998
Ještě před pár týdny to vypadalo jasně: zrušení poplatků u lékaře nebo jejich značné omezení je na spadnutí. Sněmovna schválila dva návrhy na jejich upravení, opozice měla dost hlasů na přehlasování případného veta Senátu. Senátoři si ale dupli a poslance postavili před těžkou volbu. Buď mohou zrušit poplatky, nebo zavést bezplatné očkování proti pneumokoku.

Sněmovna poslala do Senátu dva návrhy. Podle jednoho měly být zrušeny poplatky úplně, druhý je výrazně omezoval - rušil je pro děti a mladé pacienty do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi. - o obou návrzích na úpravu poplatků čtěte zde

Opozice si pojistila i potřebných 101 hlasů, které by potřebovala v případě, že by Senát návrhy vetoval. A to vypadalo velmi pravděpodobně.

Senátoři ale přišli s překvapivým návrhem, o němž jako první informovaly Hospodářské noviny. Zdravotní a sociální výbor poslanecké návrhy upravil k obrazu svému - poplatky zachovává ve stávající podobě, navíc zavádí bezplatné očkování proti pneumokoku a upravuje poplatky u léčiv.

"Měli jsme pro to dva důvody. Jednak vyřešení prekérní situace, kterou nám připravila Sněmovna tím, že nám poslala dvě různá znění vlastně o tomtéž, což byl pomalu ústavní problém," vysvětlil iDNES.cz senátor Tomáš Julínek (ODS). - o možné protiústavnosti návrhů čtěte zde

Senát se proto rozhodl situaci řešit tak, že návrhy sjednotí. "Senát nemůže jeden zákon vyřadit a druhý pustit dál, na to nemá kompetenci. Od nás musí odejít zase oba zákony," uvedl Julínek. "A když sjednotit, tak v té nejlepší podobě," dodal senátor.

Jak se vypořádat s miliardami výpadku

Návrh vznikl po dohodě s ministerstvem a s ohledem na finanční krizi. Změny prosazené do senátních návrhů mají pomoci zmírnit její dopad. Ministerstvo zdravotnictví se již několik týdnů neúspěšně pokouší prosadit protikrizový balíček. Vláda jej ale i tento týden z projednávání stáhla, a ministerstvo proto zvolilo tuto strategii.

"Sledujeme tři hlavní cíle - zajistit finanční stabilitu v době ekonomické krize, zajistit dostatek peněz pro úhradu zdravotní péče a zachovat stávající dostupnost péče bez dopadu na pacienta," vysvětlila ministryně Dana Jurásková na tiskové konferenci.

Čemu byste dali přednost, aby poslanci schválili:

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 18. června 2009. Anketa je uzavřena.

bezplatné očkování proti pneumokoku
bezplatné očkování proti pneumokoku 21889
zrušení zdravotnických poplatků
zrušení zdravotnických poplatků 4005

Zdravotnictví má na rok zhruba 240 miliard korun, zdravotnímu pojištění však hrozí letos až třináctimiliardový výpadek v příjmech. Pokud by byly zrušeny poplatky, vydaly by pojišťovny dalších sedm miliard navíc.

Ministerstvo proto už nyní zajistilo po dohodě se zdravotními pojišťovnami více peněz na zdravotní péči. "Uzavřeli jsme písemnou dohodu se všemi zdravotními pojišťovnami, že v roce 2009 a 2010 převedou dohromady 2,5 miliardy korun ze svých provozních a preventivních fondů do tzv. základního fondu, z něhož se hradí péče," řekl první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Změnilo by se očkování i úhrady léků

Podle senátního návrhu by se očkování proti pneumokoku nově platilo z veřejného zdravotního pojištění, rodinám s malými dětmi by se tím ušetřilo zhruba 8,5 tisíce za celý cyklus očkování.

Senátní návrh upravuje také poplatky léčiv. Plošně se snižují ceny léčiv i úhrad, to znamená, že částečně dojde ke snížení doplatku, především u generických léčiv. Pojišťovny tak okamžitě ušetří 2,5 miliardy korun.

Senát bude o návrzích rozhodovat na své další schůzi, která začíná již tuto středu. Pokud pozměňovací návrhy přijme, což je velmi pravděpodobné, dostanou se během několika týdnů zpět do Sněmovny.

Poslanci pak mají dvě možnosti. Buď návrhy Senátu přijmou, nebo budou potřebovat 101 hlasů k přijetí jednoho z původních návrhů. "Musím se podívat, v jaké podobě to projde. Rozhodnu se podle výsledku," nastínil iDNES.cz lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který patří k dlouhodobým kritikům poplatků.

Podle Hovorky ale není rozumné slučovat poplatky s očkováním. "Moc nechápu, proč se očkování dává do tohoto zákona. To se přece může dát do vyhlášky, nemusí se kvůli tomu měnit zákon," pozastavuje se Hovorka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video