Předseda Senátu Milan Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch | foto: Jindřich Mynařík, MAFRA

Senát povede ČSSD, posty obhájil Štěch i místopředsedové

  • 21
Žádné překvapení se v Senátu během středečního jednání o novém vedení nečekalo. A žádné se také nestalo. Dosavadní předseda Milan Štěch byl jediným kandidátem na tuto funkci. ČSSD patří také dvě křesla místopředsedů. Trojice dosavadních místopředsedů své posty obhájila.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha uvedl, že představovat Štěcha je zbytečné, neboť je všeobecně znám a všichni jej znají jako velmi slušného člověka. „Je v Senátu od samého začátku od roku 1996, předsedu Senátu dělal dvě dvouletá období a má samozřejmě velké předchozí zkušenosti z vedení odborové organizace,“ uvedl Vícha.

Noví senátoři

Do Senátu se dostal agronom Čuba, právník Láska i miliardář Valenta ze Synotu.

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Připomněl také, že Štěchova nominace vychází z dohody všech sedmi senátorských frakcí o povolebním uspořádání horní komory. Vícha ji nazval „koaliční dohodou“. ČSSD nominovala kandidáta na předsedu v souladu s tradicí, která toto právo dává nejpočetnějšímu senátorského klubu. Ten mají s 33 senátory právě sociální demokraté.

Milan Štěch byl zvolen předsedou Senátu už potřetí. Poprvé to bylo v listopadu 2010, podruhé o dva roky později.

Své posty obhájili také tři dosavadní místopředsedové Senátu - Zdeněk Škromach z ČSSD, Přemysl Sobotka z ODS a Miluše Horská, nezávislá senátorka navržená KDU-ČSL. Nově k nim přibyl Ivo Bárek z ČSSD. Sociální demokraté tak po vyhraných senátních volbách posílili své pozice ve vedení horní komory parlamentu.

Antl složí slib v pátek

Při ustavující schůzi složili nově zvolení senátoři ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Výjimkou je Miroslav Antl (za ČSSD), který se bude moci stát plnohodnotným senátorem nejdříve v pátek, až Nejvyšší správní soud rozhodne o stížnosti na způsob voleb v jeho rychnovském obvodu.

Stížnost na volby v tam podala Česká pirátská strana kvůli výhradám k obsazování okrskových volebních komisí. Piráti prý neměli možnost do nich v některých tamních obcích delegovat své kandidáty a kontrolovat tak sčítání hlasů.

Soud a slib

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zamítl návrh České pirátské strany na neplatnost Antlovy volby. Zároveň ale zneplatnil výsledky hlasování ve čtyřech volebních okrscích. Chyby při obsazování tamních okrskových volebních komisí se však neprojevily na výsledku, vyplývá z usnesení na úřední desce.

Miroslav Antl tak v pátek složil ústavou předepsaný senátorský slib.

aktualizováno v pátek 21. listopadu v 9:50 hod

První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna. Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou „vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. Jako první přečetla a složila slib nejmladší senátorka, čtyřicetiletá Ivana Cabrnochová ze Strany zelených.

Zatímco 26 jejích kolegů, kteří také skládali slib, bylo zvoleno v řádných říjnových volbách, Cabrnochová uspěla v zářijových doplňovacích volbách v Praze 10. Dosavadní senátor Jaromír Štětina se totiž stal europoslancem. 

Slib složili také čtyři senátoři, kteří kandidovali za hnutí ANO. Ke ustavení senátního klubu jim chyběl jeden člen, proto přizvali senátorku Alenu Dernerovou, jež byla zvolena už v roce 2010 za Severočechy.cz. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video