Senát USA odmítl zakázat sňatky gayů

  • 170
George Bush prohrál boj o zákaz homosexuálních sňatků. Americký Senát totiž odmítl schválit prezidentem požadovaný ústavní dodatek. Zákonodárcům se navíc nelíbilo, že museli ztrácet čas touto podle nich nepříliš důležitou kauzou.

Proti ústavnímu dodatku hlasovalo 48 senátorů, pro bylo 50. Aby Senát Bushův návrh schválil, muselo by pro něj zvednout ruku 62 zákonodárců.

Na stranu demokratů, kteří jako jeden muž s dodatkem nesouhlasili, se postavilo také šest republikánů, a to včetně známého arizonského senátora Johna McCaina.

McCain označil podle listu New York Times dodatek za "neetický a až do morku kostí jdoucí proti republikánské filosofii". Většina zákonodárců se totiž shoduje, že dodatek není ani tak problémem ústavním, jako spíše politickým.

Gayové jsou politický, a nikoli ústavní problém
Debata o zákazu homosexuálních sňatků trvala v Senátu čtyři dny a kongresmeni se shodli, že mohli čas využít lépe např. diskusí o vojenské situaci v Iráku.

Aby mohla být ústava pozměněna, musely by návrh podpořit nejen obě komory Kongresu (Senát a Sněmovna reprezentantů), ale také alespoň dvě třetiny států federace.

Rozhodnutí senátorů znamená, že debata o homosexuálech se minimálně pro letošní rok odkládá. Jak ovšem upozornil deník Washington Post, při podzimních komunálních volbách se zřejmě dodatek k ústavě o homosexuálech stane předmětem hlasování státních referend.

Nevzdávají se ani církevní organizace, které podporovaly Bushe v jeho úsilí, motivovaném konzervativním republikánským smýšlením i blížícími se volbami do Bílého domu.

"Vidím to jako boj na deset let. Toto by mohl být den číslo jedna," řekl Washingtonu Post Charles Colson, který vede Společenství vězeňských kněží.

Veřejnost je rozkolísaná
Nejednoznačná je také podpora americké veřejnosti zákazu homosexuálních svazků. Podle agentury Pew Research Center záleží na tom, jak sociologové formulují otázky. Výsledky veřejného mínění totiž oscilují mezi podporou zákazu od 36 do 60 procent.

Ačkoliv stop Bushově iniciativě vyvolal velkou radost mezi homosexuální komunitou, Joan Garryová, šéfka Aliance gayů a lesbiček, varovala prostřednictvím novin Los Angeles Times před zbytečným optimismem.

"Tenhle problém ale nemizí. Bude minimálně dalších 13 hlasování o tomtéž na státní úrovni a náboženské organizace tlačí, aby to prošlo," poznamenala Garryová.

Celoamerická debata o homosexuálních svazcích začala poté, co nejvyšší soud státu Massachusettes sňatky gayů a lesbiček dovolil. Ještě předtím začaly oddávat páry stejného pohlaví některé americké radnice, např. v San Francisku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video