Exprezidenta Václava Havla ocenili politici speciálním zákonem, podle nějž se zasloužil o svobodu a demokracie. Ve středu ho schválil Senát.

Exprezidenta Václava Havla ocenili politici speciálním zákonem, podle nějž se zasloužil o svobodu a demokracie. Ve středu ho schválil Senát. | foto: Petr Topič, MAFRA

Senát schválil zákon o Havlových zásluhách. Letiště přejmenovat nechce

  • 300
Čeští politici ocenili novým zákonem bývalého prezidenta. "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii," zní jediná věta zákona, který ve středu schválil Senát. Neprošlo ale doporučení vládě, aby přejmenovala pražské letiště a to neslo Havlovo jméno.

Pro zákon o ocenění Havlových zásluh zvedlo ruku 52 z 59 přítomných senátorů. Proti hlasoval jediný komunista Václav Homolka, někteří senátoři se zdrželi. Pro návrh lidovce Jiřího Čunka, aby Senát vyzval vládu k přejmenování ruzyňského letiště, hlasovalo ale pouze deset senátorů.

S nápadem uctít Havla, který byl vůdcem sametové revoluce v roce 1989, speciálním zákonem, přišla vláda bezprostředně po smrti prvního polistopadového prezidenta. Havel zemřel loni v prosinci, když mu bylo 75 let.

"Václav Havel patří mezi nejvýznamnější osobnosti v novodobých českých dějinách a určitě mezi nejvýznamnější osobnosti posledního půlstoletí našich dějin," zdůvodnil tehdy předložení návrhu premiér Petr Nečas.

Zákonodárci nemají hodnotit minulost, kritizoval návrh Pithart

Petr Pithart

Pochybnosti o tom, že má být takový zákon přijat, vyjádřil v Senátu lidovecký místopředseda horní komory parlamentu Petr Pithart. "Václav Havel se zasloužil o mnoho dobrého, ale zákonodárci tu nejsou od toho, aby zákony hodnotili minulost," řekl Pithart. Jeho názor podpořil i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

"O pravdě se nemá hlasovat," prohlásil senátor Jiří Pospíšil z ODS. I on se kvůli tomu rozhodl, že pro zákon nemůže zvednout ruku.

"Je málo symbolů, které v této zemi spojují Čechy, Moravany a Slezany. Proto by měl být zákon přijat," řekl naopak senátor Stanislav Juránek z KDU-ČSL.

"Budu hlasovat pro zákon navzdory tomu, že se Václav Havel jako velký muž dopouštěl velkých chyb. Dokázal je přiznat," podpořil zákon Jaromír Štětina z klubu TOP 09 a Starostů. Za chybu označil, že nebyla po roce 1989 rozpuštěna komunistická strana.

Už v minulosti parlament přijal podobné deklarativní zákony. Ocenily prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, jeho nástupce na Hradě Edvarda Beneše i spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Vzpomínkový večer na Havla v Londýně při návštěvě Nečase

Ve stejný den, kdy horní komora parlamentu kývla na zákon oceňující Havlovy zásluhy, se v Londýně konal vzpomínkový večer na jeho památku. Uspořádal ho český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský a navštívily ho více než tři stovky významných hostů. V první řadě sálu Královského institutu britských architektů usedl korunní princ Charles spolu s českým premiérem Petrem Nečasem.

Charles a další hosté, mezi nimiž nechyběl například sir Nicholas Winton či architektka Eva Jiřičná, vyslechli několik písní v podání Vladimíra Merty a úryvky z Havlových Dopisů Olze, které s osobitou dikcí přečetl známý herec Jeremy Irons. S osobní vzpomínkou vystoupil britský dramatik s českými kořeny Tom Stoppard.

Hodinový program, v němž svůj hold Havlovi ukázkami z jeho hry Asanace složili i herci divadla Orange Tree, provázelo promítání úryvků dokumentárních filmů s havlovskou tématikou. Kromě filmů byly v sále promítány velkoplošné barevné i černobílé fotografie z Havlova života. Večer zakončila ukázka z Havlova vlastního režijního filmového debutu Odcházení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video