Senátoři kývli na snížení platů ústavních činitelů, nelíbilo se jim ale zdanění náhrad. Ilustrační foto

Senátoři kývli na snížení platů ústavních činitelů, nelíbilo se jim ale zdanění náhrad. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Senát schválil snížení platů o čtyři procenta, zdanění náhrad zrušil

  • 84
Horní komora parlamentu schválila snížení platů ústavním činitelům o čtyři procenta. Kvůli rozporům ale Senát navrhl zrušit zdanění náhrad. Novelizovaná podoba zákona se vrátí poslancům k novému projednání.

„Senátoři udělali formálně pozměňovací návrh, vyjmuli z něj zdanění náhrad,“ řekl iDNES.cz mluvčí Senátu Petr Kostka. Členové horní komory nesouhlasí s tím dát všechny peněžní náhrady dohromady a pak je zdanit.

„Do Sněmovny se tak vrací návrh na snížení platů s pozměňovacím návrhem, který obsahuje pouze snížení platů bez zdanění náhrad,“ vysvětlil Kostka s tím, že úplně vypadlo ze hry.

Na řadě je nyní jednání s předsedou Sněmovny Miloslavem Vlčkem, aby dolní komora novelu konzistentním způsobem zpracovala, doplnil mluvčí Senátu.

Poslanci navrhovali zdanění peněžních náhrad na cestování, ubytování, stravování, expertizy i služby asistentů. V novele o platech však Sněmovna ponechala přes návrh poslance KSČM Petra Braného pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají.

Čtyřprocentním snížením platů ústavních činitelů, které odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře, by měl stát příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4 800 lidí. V případě zhruba 3 500 představitelů státní moci a soudců státní rozpočet podle vlády ušetří kolem 95,5 milionu korun. Za 1 300 státních zástupců úspora představuje přibližně 31,2 milionu korun.

Ministr Eduard Janota v Senátu předtím, než horní komora hlasovala o jeho úsporném balíčku (5. října 2009)

Návrh na snížení platů nebyl součástí balíčku úsporných opatření, který dnes horní komora také schvalovala. - čtěte Senátoři posvětili úsporný balíček, nyní ho dostane prezident

Původní návrh počítal u ústavních činitelů a soudců se snížením platů o dvacet procent. Vláda nakonec schválila čtyřprocentní pokles. - čtěte Vláda chce snížit platy politikům a soudcům jen o čtyři procenta


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video