Senátoři schválili pravidla přímé volby nástupce Václava Klause.

Senátoři schválili pravidla přímé volby nástupce Václava Klause. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Senát schválil pravidla přímé volby prezidenta, chybí jen podpis Klause

  • 7
Senátoři ve středu beze změn schválili pravidla přímé volby prezidenta. Kandidáti budou moci do kampaně vložit nejvýše 50 milionů korun a budou mít zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase.

Zákon počítá s tím, že budoucí hlavu státu si budou lidé v lednu či únoru příštího roku vybírat podobným způsobem, jakým volí senátory.

Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Příslušnou změnu ústavy už podepsal v únoru.

Volba prezidenta bude dvoukolová, do druhého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. Na kampaň před prvním kolem uchazeči můžou dát nejvýše 40 milionů korun, před druhým mohou přidat dalších deset milionů. Závěrečné kolo se uskuteční dva týdny po úvodním kole.

Voliči si půjdou vybírat Klausova nástupce nejdříve 11. a 12. ledna, nejpozději 1. a 2. února příštího roku. Přesné datum stanoví předseda Senátu Milan Štěch nejpozději 90 dní před konáním voleb. Do rukou šéfa horní komory bude Klausův nástupce skládat prezidentský slib na společné schůzi Sněmovny a Senátu.

Za financování kampaně bude zodpovědný zvláštní výbor

Zákon stanoví také pravidla, která mají zajistit přehledné financování kampaně. Kandidáti budou muset sestavit tří- až pětičlenný volební výbor, který bude zodpovědný za financování kampaně. Výdaje na propagaci budou hradit přes svůj zvláštní účet u České národní banky. Účetnictví mají zveřejnit do dvou měsíců od voleb na internetu a dodat k přezkumu senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Řada senátorů poukazovala na to, že výbor k tomu nemá dostatečné zázemí a bude si k tomu muset zřejmě najmout auditorskou firmu.

Pochybnosti měli senátoři také o tom, zda je možné do nákladů zpětně započítávat i výdaje rok zpět před nejzazším termínem volby, tedy od letošního 8. února.

O případném porušení pravidel financování kampaně bude rozhodovat Městský soud v Praze. V případě nesrovnalostí by mohl volebnímu výboru uložit, aby do státního rozpočtu odevzdal jeden a půl násobek nejasné částky. Nevyčerpané peníze by kandidáti museli převést na dobročinné účely. Zakázána bude anonymní reklama pro kandidáty.

Uchazeči o Hrad se musejí přihlásit nejpozději 66 dnů před dnem volby. Potřebují buď 50 tisíc podpisů občanů, nebo podporu deseti senátorů či 20 poslanců.

Podle průzkumů zatím k hlavním favoritům patří expremiér Jan Fischer, další někdejší předseda vlády Miloš Zeman a ekonom Jan Švejnar. Ten ale zatím kandidaturu nepotvrdil, čeká právě na přijetí pravidel přímé volby.

K dalším kandidátům patří místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či ekonom Vladimír Dlouhý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue