Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ministerstvo vnitra ČR

Senát schválil jednodušší občanky. Od roku 2020 z nich zmizí i rodné číslo

  • 233
Senátoři bez výhrad schválili návrh poslanců na jednodušší občanky. Lidé si tak mohou vybrat, které údaje v nich zveřejní. Zmizet z nich na přání může například bydliště, rodné číslo nebo rodinný stav. Jednodušší občanské průkazy mají pomoci ochránit osobní údaje a ušetřit miliony ministerstvu vnitra.

Návrh dnes schválil Senát v rámci novely zákona o základních informačních registrech. Ještě jej musí podepsat prezident.

Zmizet z občanských průkazů může v budoucnu například rodinný stav či místo bydliště. Novela zavádí mezi nepovinné údaje taky záznam o registrovaném partnerství. U lidí narozených v zahraničí by se mělo nově uvádět místo narození pouze kódem státu. Agenda občanských průkazů tím bude uvedena do souladu s úpravou platnou pro cestovní doklady.

Ministerstvo vnitra bude dál připravovat odstranění rodného čísla dokladů. To by měl nahradit takzvaný "bezvýznamový identifikátor" v podobě čárového kódu, podobného tomu na zboží při nákupech.

John jásá, Kubera se děsí chaosu

Ministr vnitra Radek John úbytek zapisovaných údajů do občanského průkazu spojil se zamýšleným zmenšením velikosti těchto dokladů na rozměr nového řidičského průkazu, tedy bankovní karty. "Občanka jde zmenšit, bude zmenšena, čili hurá," poznamenal ministr.

"Pokud na občanských průkazech nebude adresa, lidé si ji nebudou muset měnit při každém stěhování, což státu ušetří desítky milionů korun," dodal John.

Potřebná data podle něj úřady zjistí z elektronických čipů, kterými budou nové občanky vybaveny a které by měly pomocí čteček přečíst i v nemocnicích či na úřadech.

Novinka má však svoje odpůrce. Senátor Stanislav Juránek chtěl novelu zcela zamítnout. Senátorovi za ODS a teplickému primátorovi Jaroslavu Kuberovi se zase zdá, že dobrovolné údaje vnesou do systému absolutní chaos.

Některé v budoucnu dobrovolné údaje totiž lidé nepotřebují jen na úřadech, ale i na poště nebo v bance. Pokud budou lidem na občance chybět, musí si za třicetikorunový poplatek pořizovat potřebná potvrzení, navíc podle zákona o bankách si prý lidé bez údajů v průkazu vůbec nemohou založit účet.

Elektronické občanské průkazy měli lidé původně dostávat už od letošního července. Termín se posunul na rok 2012 kvůli tomu, že později proti původním předpokladům začne ostrý provoz čtyř informačních registrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video