Prezident Spojených států amerických Barack Obama. | foto: AP

Pozůstalí z 11. září můžou žalovat vládu Saúdské Arábie, rozhodl Kongres

  • 240
Americký Kongres ve středu přehlasoval veto amerického prezidenta Baracka Obamy ohledně zákona, který by umožnil pozůstalým po obětech útoků z 11. září žalovat vládu Saúdské Arábie. Právě její občané mají tyto teroristické útoky na svědomí. Obama označil přijetí zákona za chybu a nebezpečný precedens.

Pro přehlasování prezidentského veta byla nejdříve potřeba dvoutřetinová většina Senátu, kterou senátoři dalece přesáhli. Následně veto zamítla také druhá komora amerického Kongresu, tedy Sněmovna reprezentantů.

Je to vůbec poprvé od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009, co Kongres zvrátil veto hlavy státu. V hlasování před vetem přitom zákon podpořily obě komory Kongresu. Tehdy jim ale stačila prostá většina.

Přehled událostí 11. září 2001 a nejčastějších konspiračních teorií

Konspirační teorie kolem 11. září

Našli jste v těchto článcích chybu, nejasnost nebo neaktuální odkaz? Pošlete nám prosím podnět k opravě.

Obama své rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost, zákon by prý mohl poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Nepochybně by také ochladly vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě (více o prezidentském vetu můžete číst zde).

Podle prezidenta Obamy je schválení zákona chybou, která ohrozí americké vojáky v zahraničí.

„Pokud odstraníme tento pojem imunity suverénního státu, pak se mohou naši muži a ženy v uniformách na celém světě cítit vystaveni recipročním akcím,“ řekl Obama podle agentury Reuters s tím, že by mohly hrozit žaloby americkým vojákům i americké vládě. Přijetí zákona označil za nebezpečný precedens.

Obavy v souvislosti s přehlasováním Obamova veta dal najevo i ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Podle něj je Saúdská Arábie klíčový partner amerických tajných služeb při úsilí o zmaření teroristických plánů. „Byl by to absolutní skandál, kdyby tento zákon jakýmkoli způsobem ovlivnil ochotu Saúdů pokračovat v protiteroristické spolupráci, kde jsou naši nejlepší partneři,“ řekl Brennan agentuře AP.

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (Justice Against Sponsors of Terrorism Act, JASTA) by se podle Obamy mohl obrátit proti USA. Pokud budou moci Američané žalovat Saúdskou Arábii, pak by mohli občané jiných zemí udělat to samé Spojeným státům, domnívá se Bílý dům.

Rijád už pohrozil Washingtonu, že přijetí zákona bude mít dalekosáhlé důsledky. Podle zdrojů agentury AP z blízkovýchodní země může Saúdská Arábie omezit diplomatické styky s Washingtonem nebo zastavit investice v USA. Mohla by také omezit rozsah spolupráce při boji proti teroristům a ke stejnému kroku by mohla přimět i další arabské země, na které má významný vliv.

Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, má umožnit žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Rijád jakýkoli podíl na útocích či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

Sebevražedné atentáty na Spojené státy z 11. září 2001, při kterých zemřelo téměř 3 000 lidí, provedlo 19 islámských teroristů arabského původu. Z nich 15 bylo občany Saúdské Arábie.

11. září 2010

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue