Počet českých vojáků v zahraničních armádních misích vzroste, schválil Senát ještě ve starém složení. Ilustrační foto

Počet českých vojáků v zahraničních armádních misích vzroste, schválil Senát ještě ve starém složení. Ilustrační foto | foto: Kristýna Greplová, PRT

Senát posílil armádní mise. Dřív, než mohla zasáhnout nová většina ČSSD

  • 749
Senátoři schválili posílení české mise v Afghánistánu. V roce 2011 tam bude sloužit 720 českých vojáků, o 220 více než letos. V roce 2012 se jejich počet sníží na 640. Mise bude za oba roky stát 3,3 miliardy. Senát rozhodl ještě ve starém, "předvolebním" složení, kde má vládní koalice většinu. To rozzlobilo ČSSD.

Horní komora učinila tento zásadní krok na svém posledním zasedání ve starém složení. Od konce listopadu v něm získá díky vítězství v říjnových volbách většinu opoziční ČSSD. Její lídři jsou proti navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, rozhodnutí proto chtěli odložit.

Sociální demokraté kritizovali, že o tak zásadním kroku rozhodne "starý" Senát. "Pokud se to stane, je to výsměch všem občanům, kteří přišli volit," prohlásil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Novým Senátem by posílení mise s největší pravděpodobností neprošlo, případné veto by pak Sněmovna v tomto případě už nemohla zvrátit.

I přes ostrá slova vedení ČSSD ale dnes pro mise zvedlo ruku 11 jejích senátorů. I díky nim proto návrh hladce prošel. Vladimír Dryml dokonce před Senátem posílení kontingentu plamenně obhajoval na základě osobní návštěvy v Afghánistánu.

Proti bylo jen pět senátorů, z toho dva za ČSSD a tři z KSČM. Čtrnáct sociálních demokratů se raději jen zdrželo hlasování.

Čtěte si ústavu, vzkázal ČSSD Přemysl Sobotka

Současný předseda Senátu Přemysl Sobotka neskrýval svoji spokojenost s dnešním rozhodnutím. "Je to výraz odpovědnosti. A těm členům ČSSD, kteří křičí a budou křičet, bych doporučil, aby si přečetli ústavu," řekl Přemysl Sobotka iDNES.cz.

Podle něj je kritika sociálních demokratů vlastně zpochybňováním ústavy. Senát je totiž postaven právě tak, aby mohl rozhodovat i v přechodném období a byl vlastně nerozpustitelný.

Mise? Zbytečnost

Jeden z odpůrců vyslání českých vojáků, Jaroslav Sykáček, ve své řeči před senátory například tvrdil, že české nasazení v zahraničí je zbytečné. "Na lidi to nyní působí tak, že naše armáda je vlastně armáda intervenční," prohlásil Sykáček.

"Vládní návrh podpořím, ale zejména proto, že hrozí nebezpečí, že by se naši vojáci ocitli bez jakéhokoli právního podkladu," vysvětlil naopak svoji ruku pro Sykáčkův stranický kolega Jiří Dienstbier

Čeští vojáci se naopak postupně stáhnou z Kosova. Do konce roku v Kosovu zůstane asi 90 vojáků, do příštího léta by jich tam mělo sloužit asi šest desítek, poté bude mít Česko už jen 15 lidí na velitelství sil KFOR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video