Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). | foto: Michal Sváček, MAFRA

Štěch: Senát podpoří omezení solárníků, ODS hledá vnitřního nepřítele

  • 98
Senát schválí snížení podpory solárníků a dalších obnovitelných zdrojů energie, slíbil předseda horní komory parlamentu Milan Štěch. Odmítl tak tvrzení Miroslavy Němcové z ODS, že Sněmovnu rozpustili solární baroni, aby nakonec spadl pod stůl zákon omezující fotovoltaiku. O tom by už Sněmovna nemohla jednat, pokud by do něj Senát jakkoli zasáhl.

"ODS chce odvrátit pozornost od svých vnitřních sporů a najít vnitřního nepřítele," ohradil se Štěch proti tomu, že by Senát podle Němcové mohl zkomplikovat přijetí zákonů, na které Sněmovna kývla v posledních dnech, těsně před tím, než 140 poslanců zvedlo ruku pro rozpuštění Sněmovny. (více o rozpouštění Sněmovny zde)

Štěch řekl, že se informoval u svých kolegů, kteří se tématu fotovoltaiky věnují a ujistil se, že nikdo nechystá žádný pozměňovací návrh, který by osekání státní podpory solárním baronům jakkoli torpédoval. "Je velký předpoklad, že to schválíme stejně jako poslanci," avizoval ve středu Štěch. "Chceme, aby šly ceny elektrické energie dolů," prohlásil.

Poslanci schválili vládní návrh, podle nějž nebude stát podporovat nově budované obnovitelné zdroje energie. Žadatelé o dotace u stávajících zdrojů budou muset také rozkrýt, kdo je vlastní.

Zákon počítá i se stanovením stropu pro příspěvek koncových spotřebitelů ve výši 495 korun za megawatthodinu. Solárníci budou odvádět desetiprocentní daň místo 26 procent. Zato se ale nově daň bude týkat i solárních elektráren uvedených do provozu do roku 2010. (více o přijetí zákona ve Sněmovně zde)

V současné době se ročně vynakládá na podporu obnovitelných zdrojů kolem 44 miliard korun. Z toho 11,7 poskytuje státní rozpočet a zbytek platí odběratelé.

Senát je podle Štěcha také připraven beze změn přijmout doprovodné zákony k občanskému zákoníku. A to proto, aby neohrozil platnost zákoníku od příštího roku.

Jen v případě, že by senátoři objevili nějaký problém, zákony schválí, ale požádají vládu Jiřího Rusnoka v demisi, aby předložila novelu, kterou by horní komora ještě dodatečně schválila ve formě zákonného opatření. Ta může Senát přijímat na návrh vlády v době, kdy je Sněmovna rozpuštěna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video