Senát opět odmítl pustit Pejchala do Brna

  • 142
Senátem neprošel další prezidentský kandidát na soudce Ústavního soudu. Senátoři napodruhé neschválili advokáta Aleše Pejchala. Před hlasováním ho už odmítly i dva senátní výbory. Horní komora ho poprvé odmítla už v červenci.

Pejchal potřeboval podporu 39 senátorů, chyběly mu tři hlasy. Proti jeho schválení bylo 38 z 75 přítomných a jeden hlas byl neplatný.

Dopoledne advokát nezískal podporu výboru pro lidská práva a před týdnem ho odmítli i ve výboru ústavně-právním.

Při červencovém hlasování chybělo Pejchalovi ke zvolení šest hlasů. V tajných volbách mu vyslovilo podporu 32 ze 75 přítomných senátorů.

Senátoři předem považovali advokáta za kontroverzního. V minulosti často zastupoval stát proti soukromým restituentům. V některých kauzách hájil i Jana Kavana - více ZDE.

Někteří poslanci z výborů naznačovali, že prezident Václav Klaus na podporu Pejchalovy druhé kandidatury nepředložil žádné závažné důvody, které by Senát měly přimět ke změně postoje.

Hrad: Pejchal je dobrý kandidát
Prezident Klaus oznámil Pejchalovu opětovnou nominaci na začátku srpna.

"Prezident je přesvědčen, že jde o kandidáta, který splňuje všechny předpoklady kladené na osobnost soudce Ústavního soudu," uvedl začátkem srpna šéf tiskové kanceláře Hradu Petr Hájek.

V srpnu padli tři Klausovi kandidáti
Na začátku srpna neprošli hlasováním Senátu hned tři Klausovi kandidáti ze čtyř. Uspěla jen senátorka ODS Dagmar Lastovecká.

Neprošli advokátka Klára Veselá-Samková, bývalý šéf Ústavu státu a práva Vladimír Balaš ani profesor Václav Pavlíček - více ZDE.

Pithart: Klaus by měl o kandidátech jednat
Předseda Senátu Petr Pithart poté prezidentovi vzkázal, aby se senátory jména svých kandidátů na ústavní soudce konzultoval.

"To je velmi sporné," řekl iDNES šéf tiskové kanceláře Hradu Hájek. "Měl by snad se Senátem jednat o politickém obchodu? Nedovedu si představit, o čem by to jednání bylo," říká Hájek s tím, že o odbornosti Klausových kandidátů jsou popsány stohy papíru.

Senátoři zatím zvolili do Ústavního soudu pouze dosavadní politiky Pavla Rychetského a Dagmar Lastoveckou a bývalé ústavní soudce Vojena Güttlera a Pavla Holländera.

"Žádné konzultace mezi senátory a prezidentem o ústavních soudcích se nechystají," dodal Hájek.

Senátoři považují Klausův krok za provokaci
Mnozí senátoři považují Pejchalovu opakovanou nominaci za provokaci a výraz nedůvěry v práci parlamentu.

Navíc se cítí uraženi výroky Klausových spolupracovníků, kteří jejich srpnové hlasování o ústavních soudcích označili za skandální a zpolitizované. Postup hlavy státu bez výhrad schvalují jen zástupci ODS.

"Jestli je něco na této věci skandální, tak je to tento postup prezidenta. Já to považuji za provokaci, je to pohrdání horní komorou," řekl novinářům místopředseda Senátu Jan Ruml.

Výroky o politizaci rozhodování nechápe. "My jsme politici, jak máme rozhodovat jinak než politicky," dodal Ruml.

Falbr: Je skandální, že jsme skandální
Opětovnou nominaci Pejchala nepovažoval za šťastný krok ani Richard Falbr (ČSSD). "Jsem skoro přesvědčen o tom, že ho Senát znovu odmítne," uvedl.

Také jemu se nelíbí výhrady, které vůči senátorům vznesla prezidentská kancelář.

"Považuji za skandální, že Hrad označil chování horní komory za skandální. Urazil horní komoru parlamentu, a to velmi hloupě, protože my tu pravomoc máme
a my jsme ji využili," prohlásil Falbr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video