Ministr Bublan při projevu v Senátu o zásahu na CzechTeku - František Bublan při projevu v Senátu o zásahu na CzechTeku. (5. srpna 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Senát odmítl zákrok na CzechTeku, žádá vyšetření

  • 2600
Senátoři odmítli zákrok policie proti CzechTeku. Po pětihodinové vášnivé debatě přijali usnesení, které požaduje vyšetření zásahu. Senátoři za ODS obvinili ministra Bublana, že za policejní akcí stojí objednávka premiéra Paroubka. Někteří požadovali jeho demisi.

„Pro usnesení hlasovalo 36 senátorů, osm bylo proti a šestadvacet se zdrželo hlasování,“ řekl iDNES mluvčí Senátu Petr Kostka.

Senátorům později poděkovali i organizátoři protestu proti zásahu. „Souhlasíme s dnešním usnesením Senátu Parlamentu ČR, podle nějž byl zásah nepřiměřený a neodpovídal situaci,“ stojí v prohlášení.

Další protest na pražské Letenské pláni naplánovali na sobotní odpoledne. Podle nich půjde patrně o největší demonstraci proti policejnímu násilí od roku 1989. Sami upozorňují, že to ale není akce na podporu CzechTeku.

Senátoři požadovali Bublanovo odstoupení
Rozprava před vystoupením ministra vnitra byla velmi kritická.  Bývalý studentský vůdce, senátor Martin Mejstřík (Cesta změny), přirovnal policejní zásah k počínání policie při protikomunistické demonstraci v listopadu 1989.

„Tehdy i teď chtěla vládnoucí moc demonstrovat sílu, demonstrovat to, kdo je v zemi pánem,“ hřímal Mejstřík.

Bublan se hájil tvrzením, že se část zahraničních účastníků chovala agresivně.

„Mám pocit, že tak trošku se sem přijeli vyřádit,“ řekl. Někteří podle něho měli zápalné láhve a baseballové pálky. Ministr připustil pouze individuální selhání jednotlivých policistů, které chce vyšetřit. Odmítl však, že by byl zásah na politickou objednávku.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Protesty v řadách senátorů za ODS vyvolala i Bublanova snaha demonstrovat opodstatněnost  policejního zásahu na přinesené mapě. Šéf klubu ODS Julínek protestoval, že senátoři nebyli o mapě informováni.

Akce má politický základ, míní senátoři
Proti policejnímu zásahu ostře vystoupil občanský demokrat Jiří Liška. „Tato policejní akce má od počátku politický základ,“ prohlásil.

Motivace je podle něj více než průhledná. Řekl, že premiér chce občanům dokázat, že je silným mužem, který nastolí řád a pořádek, že se jím mohou nechat vést a že vyřeší problémy, na které jeho předchůdci nestačili.

Jeho stranický kolega Jiří Oberfalzer dodal, že zásah měl za cíl zavděčit se většinové konformní společnosti, která není na straně vyznavačů techna. Oberfalzer nepřímo naznačil, že Paroubek spustil „mlátičku“, kterou chtěl předložit veřejnost jako doklad své rozhodnosti.

S občanskými demokraty ale nesouhlasí ČSSD. Například senátorka Alena Gajdůšková je sice pro vyvození důsledků pro osoby, které při zásahu selhaly, ale také prohlásila, že právo musí platit stejně pro všechny.

Zdůraznila, že odpovědný za situaci kolem CzechTeku je právě jeho pořadatel. Ten je ale neznámý.

Gajdůšková přislíbila, že senátní klub ČSSD připraví v průběhu září návrh na legislativní úpravy konání velkých hudebních akcí. Předlohu chce pak v říjnu předložit Senátu.

Policejní zákrok hájil sociální demokrat Ladislav Macák, starosta Tachova. „Loni se noviny trefovaly do policie, že nekonala, letos se trefují do policie proto, že konala.“ Upozornil, že z policistů by se neměli dělat ovce, které se budou bát zakročit.

Paroubek: Zásah musel být intenzivní
Premiér Jiří Paroubek vydal už druhé prohlášení, ve kterém obhajoval policejní zásah. Podle něj technoparty spadá pod shromažďovací zákon, takže ji měli organizátoři ohlásit. „Bylo povinností organizátorů akci ohlásit, aby tak příslušný obecní úřad mohl přezkoumat, zda jsou splněny všechny zákonné podmínky svědčící o tom, že  nebude narušen řádný a pokojný průběh,“ napsal.

„Intenzita zákroku policie musela být tak silná, aby překonala odpor mnohatisícového davu, který byl zčásti pod vlivem alkoholu a omamných látek,“ dodal. - prohlášení čtěte zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video