Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Senát odmítl snahu zrušit evidenci tržeb. Kývl na nižší zdanění novin

  • 81
Pokus pravicových senátorů - nezařazeného Iva Valenty, místopředsedy ODS Miloše Vystrčila a Jana Horníka z klubu Starostů zrušit elektronickou evidenci tržeb nevyšel. Hned zkraje to uťala senátní většina, byť se opozici snažili pomoci i čtyři členové senátního klubu KDU-ČSL. Horní komora parlamentu naopak kývla na nižší zdanění novin a časopisů.

Pro zamítnutí návrhu zrušit systém elektronické evidence tržeb bylo 30 z 52 přítomných senátorů. Opozici se snažili pomoci členové klubu KDU-ČSL Václav Hampl, Anna Hubáčková, Patrik Kunčar a Zdeněk Papoušek, ale ani to nestačilo, aby návrh postoupil do dalšího jednání. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

„Vláda se rozhodla, že chce online šmírovat všechny podnikatele. Chce mít přehled o každé koruně, kterou podnikatel utrží,“ kritizoval EET v krátké rozpravě k návrhu senátor Valenta. „ Za obzvlášť děsivé považuji také to, že zákon o EET a hlavně jeho aplikace ministerstvem financí přímo vychovává český národ k bonzáctví,“ tvrdil také. Smetení návrhu pravicových senátorů navrhl sociální demokrat Pavel Štohl.

O tom, zda se elektronická evidence, která byla spuštěna na začátku prosince a týká se zatím restaurací a hotelů, změní, budou v lednu hlasovat poslanci. Na stole mají i návrhy autora projektu EET, ministra financí Andreje Babiše, aby z evidence tržeb mohli být vyňati podnikatelé s ročním objemem tržeb do 250 tisíc korun, pokud se přihlásí k paušální dani. Babiš navrhuje i výjimku pro e-shopy. (podrobnosti zde) „Nemůže nějaká osoba jen tak vykřiknout, že to bude 250 tisíc,“ namítal Valenta.

Noviny a časopisy dostaly nižší DPH. Deset procent

Tištěná média, noviny i časopisy, budou zdaněny méně než dosud. Senátoři kývli na snížení daně z přidané hodnoty u novin a časopisů z 15 na 10 procent. Pomůže to vydavatelům tištěných médií, jen na nich bude, jak to promítnou do ceny novin a časopisů. Aby změna mohla začít platit, chybí už jen souhlas prezidenta Miloše Zemana. Pro přijetí zákona bylo 50 z 54 přítomných členů horní komory parlamentu.

„Považujeme to za rozumný návrh,“ uvedl místopředseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera. A v žertu dodal: „Já jsem v malém střetu zájmů, protože miluju tištěná média. Od roku 1994 až do dneška čtu všechny deníky,“ řekl Kubera. „U periodického tisku jen Slovensko má vyšší sazbu. Všechny ostatní země v Evropě mají sazbu od nuly do deseti procent, takže nejsme nijak mimořádní,“ dodal místopředseda Senátu.

Návrh loni v září předložili poslanci opoziční KSČM Jiří Dolejš a Gabriela Hubáčková a ve Sněmovně pro něj získali podporu napříč spektrem.

Poukázali na to, že ani zařazení novin a časopisů do první snížené sazby DPH, tedy 15 procent, nevedlo k zásadnějšímu zpomalení propadu prodeje novin a časopisů. Důvodem je to, že daň z přidané hodnoty v jejich případě vzrostla z 5 procent v roce 2007 až na současných 15 procent.

„Přece jen je dost lidí, které prahnou po čtení na papíře,“ řekl senátorům Dolejš. I on argumentoval stejně jako Kubera, že zdanění novin a časopisů je téměř všude po Evropě nižší než v České republice.

Unie vydavatelů dříve uvedla, že nižší DPH prospěje především malým a středním vydavatelům. Druhá snížená sazba 10 procent se teď vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky a na výživu pro lidi s celiakií a fenylketonurií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video