Senát odepsal 3 ze 4 Klausových kandidátů

  • 173
Senátoři se postavili proti třem ze čtyř hradních kandidátů na soudce Ústavního soudu. V hlasování horní komory uspěla pouze senátorka ODS Dagmar Lastovecká. Neprošli advokátka Klára Veselá-Samková, bývalý šéf Ústavu státu a práva Vladimír Balaš ani profesor Václav Pavlíček. Prezident postup senátorů odmítá.

Vladimír Balaš je jedním z právních poradců prezidenta. Pro jeho kandidaturu se v tajném hlasování vyslovilo pouze třicet senátorů ze 78 hlasujících.

Advokátka Veselá-Samková, která je známá především z obhajoby Romů, získala o jeden hlas méně. Pavlíček dostal pouhých 22 hlasů.

Klaus: Je to skandální
Prezident Václav Klaus vzkázal, že se senátoři zachovali skandálně. "Prezident pokládá hlasování Senátu za naprosto skandální," řekl ČTK ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek.

Senát svým rozhodnutím podle prezidenta převedl politické hlasování, které předtím verbálně odmítal. Klaus přitom podle Hájka při výběru kandidátů do Ústavního soudu postupoval striktně nepoliticky.

"Senát tím převzal odpovědnost za ohrožení funkčnosti Ústavního soudu se všemi důsledky z toho vyplývajícími," prohlásil Hájek. Bez dalších podrobností dodal, že prezident ve čtvrtek oznámí další návrh na ústavního soudce.

Balaš doplatil na IPB
Největším překvapením byl senátorský distanc pro Klausova právního poradce Balaše. Ve výborech, které nominace předjednávaly, většinovou podporu získal. "Mrzí mě to. Asi jsem senátory nepřesvědčil," reagoval na rozhodnutí Senátu Balaš.

Při projednávání návrhu zazněly pochybnosti o Balašově účasti v kauze týkající se IPB. Nezávislý senátor Martin Mejstřík připomněl, že Balaš vypracoval analýzu případu pro parlamentní vyšetřovací komisi a ke kauze se vyjadřoval i na veřejnosti.

Přikláněl se přitom spíše na stranu Nomury, tedy původního vlastníka IPB, řekl Mejstřík.

"Pokud bych neprošel pouze kvůli této analýze, bylo by to smutné," řekl Balaš. Dodal, že další kandidaturu na soudce Ústavního soudu by od prezidenta zřejmě nepřijal.

Senátoři Pavlíčka proprali za jeho minulost
Před hlasováním o Pavlíčkovi probrali senátoři dopodrobna jeho minulost. Už v diskusi ve výborech a klubech čelil profesor kritice kvůli svému vystupování v 50. letech.

Pavlíček se v životopise předloženém horní komoře nepřihlásil ke svému někdejšímu členství v komunistické straně. Do strany vstoupil v roce 1954 a vyloučen byl v době normalizace.

Senátoři Jehlička a Ruml připomněli, že jako středoškolák byl Pavlíček v komisi, která znemožnila některým studentům jít na vysokou školu.

Proti kritice se Pavlíček ohradil tím, že data o politické angažovanosti v životopise nebyla požadována. Zdůraznil také, že se domnívá, že v roce 1951 rozhodovaly o otázkách třídního původu stranické orgány, nikoli šestnáctiletí mladíci. Hodnocení svých politických aktivit na půdě Senátu přitom označil za irelevantní.

Lastovecká prošla bez problémů
Senátoři naopak bez problémů poslali na Ústavní soud svoji kolegyni z horní komory Dagmar Lastoveckou. Získala 67 hlasů.

Lastovecká prohlásila, že si výrazné podpory nesmírně váží a že ji zároveň zavazuje. Odchod ze Senátu ji nicméně mrzí.

"Byla jsem tu strašně ráda," uvedla senátorka, která po hlasování dostala od svých kolegů kytici. "Je to nová výzva, přeji si, abych ve funkci obstála," řekla budoucí ústavní soudkyně novinářům. Potvrdila, že se v nejbližší době chystá vzdát členství v ODS.

Samková má škraloup
Další kandidátka Václava Klause, advokátka Klára Veselá-Samková, má zase potíže s neoprávněnými fakturami. Případem se dokonce zabývá státní zastupitelství. Kvůli nedávné jízdě načerno musela Veselá-Samková navíc platit pokutu. - více zde

Veselá-Samková po hlasování senátorům řekla, že jejich volbu přijímá s pokorou. Soudí nicméně, že ji odmítli ne kvůli jejím pokleskům, ale kvůli pevnosti jejích názorů.

Tvrdí, že proti ní byli lidovci, protože hájí právo ženy na potrat. Dnešní diskusi v Senátu označila před novináři za "veřejnou popravu".

Senátorka Zuzana Roithová (KDU-ČSL) míní, že Veselá-Samková patří k nejlepším advokátům v zemi, na funkci ústavního soudce však má ještě čas.

Neúspěšná kandidátka po tajné volbě řekla, že možná se slova senátorky naplní, a horní komora bude jednou znovu posuzovat její nominaci do Ústavního soudu. Novinářům pak řekla, že pokud by ji Klaus navrhl znova, nominaci by přijala.

Ústavní soudci mají nového šéfa
Zatímco Senát hlasoval o podpoře prezidentových kandidátů, Václav Klaus jmenoval předsedu Ústavního soudu. Stal se jím bývalý vicepremiér a exministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

Prezident Klaus jmenoval členy Ústavního soudu také Vojena Güttlera a Pavla Holländera, který se stal místopředsedou. Oba už u soudu působili v předchozím funkčním období. - více zde

ČTĚTE TAKÉ:
Senátem prošli jen tři Klausovi kandidáti (16. července)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video