Senát: o co jde v druhém dějství

  • 40
Oč menší zájem veřejnosti vyvolalo víkendové první kolo voleb do Senátu (přišel jen každý čtvrtý), o to úporněji budou teď politické strany bojovat o přízeň voličů v druhém kole. Jde jim totiž o hodně. Křehká Špidlova vláda totiž může v Senátu snadno přijít o svou většinu, a to s tím, že Klausova ODS výrazně posílí.

Sociální demokraté proto rozdávají svým postupujícím kandidátům další peníze, aby mohli v kampani před víkendovým druhým kolem trumfnout konkurenci. "Dáme jim peníze a ještě další plakáty. Ale nějaké zázraky asi už neuděláme," říká místopředseda ČSSD Karel Kobes.

Tuto sobotu tedy bude jasné, zda vládě v druhé komoře parlamentu vyroste překážka v podobě silné ODS a KSČM, což by znamenalo i větší vliv opozice na lednovou volbu prezidenta.

Vláda může přijít o většinu
Do druhého kola postoupilo v šestadvaceti obvodech devatenáct kandidátů vládních stran (z toho ve Vyškově dva proti sobě). Aby si vládní koalice udržela nadpoloviční většinu v Senátu, tedy alespoň 41 hlasů, musí získat senátorský mandát alespoň ve dvanácti obvodech.

Před volbami přitom měla v jedenaosmdesátičlenném Senátu 46 lidí.
Mezi kandidáty "ohrožované" silnějšími soupeři z řad opozice patří například i místopředseda Senátu Zdeněk Vojíř z ČSSD. Ten v prvním kole v příbramském obvodu získal 25 procent hlasů, Jaromír Volný z ODS o deset procent hlasů více.

Vojíř chce nyní voliče zlákat na svou stranu další várkou billboardů. "Od těch minulých se budou lišit poděkováním za hlasy z prvního kola a pozvánkou k druhému kolu."

Vojíř, stejně jako ostatní vládní kandidáti, bude nyní spoléhat na podporu voličů, kteří v prvním kole podpořili méně úspěšné kandidáty KDU-ČSL (v tomto případě lidoveckého starostu Josefa Vacka), případně Unie svobody.

V této matematice převádění hlasů má vládní koalice jistou výhodu oproti ODS. Ta totiž tradičně výrazně boduje v prvním kole voleb (letos postoupilo do druhého kola devatenáct jejích kandidátů v šestadvaceti obvodech, v tom 27. byl rovnou zvolen Vladimír Železný, kterého ODS podporovala), ale v druhém kole bývá ve většině poražena. Jako by neměla odkud brát "nové hlasy".

Úspěch ODS: osm přírůstků
ODS měla dosud v Senátu 22 lidí, z nichž jen pět obhajovalo svůj mandát. Jestliže nyní postoupilo do druhého kola devatenáct kandidátů ODS, mohla by Klausova strana v ideálním případě skončit na 36 mandátech.

Výsledky prvního kola však naznačují, že šanci na úspěch má maximálně v devíti obvodech. V těch zbylých skončili její kandidáti s velkým odstupem za lidmi buď z KSČM, vládních stran, či za nestraníky.

Jeden příklad za všechny: Zdeněk Prosek z ODS skončil v plzeňském obvodu na druhém místě s 24 procenty, zatímco nestraník podporovaný Unií svobody Richard Sequens je první s více než dvacetiprocentním náskokem.

Mluvčí ODS Michaela Maláčová včera zhodnotila šance své strany takto: "Úspěch bude osm senátorů, ale přijatelné bude i pět mandátů, které obhajujeme." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue