Návrh na omezení výdajů při volebních kampaních překvapivě neprošel Senátem (ilustrační foto).

Návrh na omezení výdajů při volebních kampaních překvapivě neprošel Senátem (ilustrační foto). | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD uznala výtky, v Senátu předělá návrh na finanční strop kampaní

  • 16
Senát překvapivě neschválil novelu, která omezuje náklady na volební kampaně. ČSSD, která má v horní komoře pohodlnou většinu, návrh ve středu vrátila k dalšímu projednání senátním výborům. Podle novely by politická strana mohla vydat maximálně 80 milionů korun.

Výhrady k novele měli během středečního jednání především Miloš  Vystrčil, Tomáš Töpfer a další senátoři za ODS. Zákon podle nich neřeší například sankce pro kandidáty nebo práci dobrovolníků. I senátor za ČSSD Vladimír Dryml ale prohlásil, že zákon je v "nekonzumovatelné podobě".

Jeden z navrhovatelů, místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, novelu hájil. "Návrh má za cíl zpřehlednit financování politických stran a zlepšit politickou kulturu. Má protikorupční charakter, zavádí jasná pravidla a princip transparentnosti," uvedl. Některé námitky však připustil.

Nakonec proto sociální demokraté výhrady uznali a naprostá většina přítomných senátorů hlasovala pro to, aby se novela vrátila zpátky k projednání senátním výborům. Nejprve se jí bude zabývat ústavně-právní výbor.

Novela navrhuje, aby strany během kampaní do voleb do Sněmovny a Evropského parlamentu mohly vynaložit maximálně 80 milionů korun, v případě Senátu pak 3 miliony za každého kandidáta. Při volbách do krajských zastupitelstev nesmí částka v jednom kraji překročit 7 milionů. Samotní kandidáti by pak nesměli do kampaně investovat více než 300 tisíc korun.

Nově také strany nebudou moci přijímat žádné dary od právnických osob. "Pouze občané (a nikoli právnické osoby) mohou volit, tedy rozhodovat o relevanci politické strany v politické soutěži," vysvětlují senátoři v důvodové zprávě.

Jednotlivci by nesměli ročně darovat více než milion. Předloha počítá i s tím, že by strany zveřejňovaly své finanční zprávy na internetu. Stejným způsobem by měly být přístupné zprávy o výdajích stran na volby.

Senátní návrhy nemají v poslední době dobrou úroveň, míní Benda

Novela by podle navrhovatelů měla začít platit 1. ledna 2013. Po senátorech ji ale ještě musejí schválit poslanci a podepsat prezident.

Také ve Sněmovně je její osud nejistý. Například TOP 09 žádá její doplnění. "Proti omezení výdajů na kampaně nic nemáme. Zároveň s tím ale musí dojít k omezení státních příspěvků politickým stranám. Jinak se z voleb stane lukrativní byznys," řekl iDNES.cz šéf stranických poslanců Petr Gazdík.

Výhrady má i ODS. "Obecně jsme pro omezení nákladů na volební kampaně a hodláme spolu s ostatními demokratickými stranami předložit takový návrh k prezidentským volbám," uvedl pro iDNES.cz místopředseda poslanců ODS Marek Benda. Podle něj je legislativní úroveň senátních návrhů od doby, kdy má v horní komoře parlamentu většinu ČSSD, taková, že většinu nelze podpořit.

Sociální demokraté na potřebu omezení výdajů na kampaně upozorňovali po předloňských parlamentních a komunálních volbách. ČSSD tehdy skončila s dluhem 360 milionů korun. Na nedostatek sponzorů si naopak nestěžovaly vládní strany. Například finančník Zdeněk Bakala mezi ně rozdělil téměř 30 milionů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video