Senát má zákon o referendu

Praha - O jediný hlas prošel v Senátu návrh ústavního zákona o referendu, v němž by lidé rozhodovali o vstupu země do EU. Jde o další z řady pokusů, jak do právního řádu vložit všelidové hlasování. O tom, jestli Česko potřebuje, nebo nepotřebuje zákon o referendu, se vedou v parlamentu diskuse už řadu let. Není tak jasné, zda nynější návrh senátorů poslanci schválí. Dosud všechny pokusy skončily neúspěchem.

 "Občané by měli mít možnost se vyjadřovat v referendu, a to nejenom k Evropské unii. Přijímat ad hoc zákony k jednotlivým referendům považuji za velmi špatné," řekl ČTK místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach.

Obecný zákon o referendu až dosud odmítala ODS. "Vždy jsme říkali, že zákon o referendu pro vstup do Evropské unie budeme podporovat, otázka je jenom, kdy přesně má být přijat. Takže si myslíme, že by takový zákon měl být schvalován parlamentem v okamžiku, kdy datum vstupu bude odhadnutelnější než dnes," řekl předseda klubu poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Senátoři odhlasovali, že referenda o vstupu do unie se musí zúčastnit nejméně polovina obyvatel, aby platilo.

Protože jde o ústavní zákon, musí ho podpořit nejméně 120 poslanců. Pokud ho schválí, vrátí se znovu do Senátu, protože ho včera podpořilo jen 35 senátorů z 66 přítomných, a nikoli třípětinová většina. Prezident Václav Havel se zákonem souhlasí. Referendum by se podle něho mělo uskutečnit v roce 2003.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video