Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Senát dal šanci bojovníkům s komunismem, navrhl uznat třetí odboj

  • 40
Senát oživil návrh na uznání protikomunistického odboje. Předložili ho pravicoví senátoři, kterým se podařilo v horní komoře na chlup porazit levicové. Ti ho označovali za další pokus o politický výklad dějin. Předloha nyní míří do Sněmovny. Pokud projde, získají aktivní účastníci odboje postavení válečných veteránů.

Návrh počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry své aktivity nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě souhlasného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. O zákon projevili zájem hlavně členové konfederace politických vězňů.

S téměř identickým návrhem senátorů ODS v čele s Jiřím Liškou se horní komora ztotožnila už předloni v březnu, v bývalé Sněmovně jej ale kvůli jejímu rozpolcenému předvolebnímu složení nedokázala prosadit.

"Návrh se týká těch, kteří se proti nástupu nesvobody a jejímu trvání snažili něco dělat, dobrovolně a s vědomím vysokých trestů, které jim jako nepřátelům vládnoucí moci hrozily," okomentoval návrh proti námitkám odpůrců Liška. Zároveň dodal, že podobná norma platí i na Slovensku.

Proti návrhu se vyslovil vedle levicových senátorů také například lidovecký místopředseda horní komory Petr Pithart nebo bývalý disident Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten navrhoval zákon zamítnout v zájmu historické pravdy.

"K žádnému třetímu odboji po únoru 48 nedošlo, k jeho vyhlášení přece nedošlo ani v emigraci," uvedl Dienstbier.

Obul se také do Ústavu pro studium totalitních režimů. "Považoval bych za urážku, aby kvalitu mého života posuzovaly úřady, a už vůbec ne nenávistné a demoralizované charaktery typu (bývalého šéfa ÚSTR) Pavla Žáčka," dodal.

Šance zákona jsou v nové Sněmovně větší

Nyní má koaliční vláda ve Sněmovně podporu 118 hlasů, což jí nabízí dobré předpoklady k tomu, aby byl návrh přijat. Nehledě na to, že Nečasova vláda se k prosazení normy sama přihlásila.

Premiér se k uznání odboje vyjádřil už na pohřbu člena skupiny bratří Mašínů Milana Paumera začátkem srpna a dodatečně ho nechal zařadit do programového prohlášení vlády. K jeho slovům se připojili i další koaliční partneři.

"Je třeba, aby bylo uznáno, že odpor proti komunistickému režimu byl stejně legitimní jako odpor proti nacismu," řekl po jednání vlády šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

V Česku byl po listopadu 1989 přijat o zákon o protiprávnosti komunistického režimu, ale zákon, který by výslovně morálně ocenil odboj proti němu, a to i se zbraní v ruce, se zatím pravicovým politikům prosadit nepodařilo, i když se o to hlavně senátoři ODS snažili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video