Miroslav Grebeníček, KSČM

Miroslav Grebeníček, KSČM - Předseda KSČM Miroslav Grebeníček. (31. března 2005) | foto: MF DNES

Senát chce zakázat komunisty

  • 340
Zatímco si premiér Paroubek zve lídry komunistů do Kramářovy vily, senátoři je chtějí zakázat. Schválili návrh zákona, který zakazuje propagaci komunismu. V praxi by to znamenalo, že Grebeníčkova KSČM by se musela přejmenovat a vypustit z názvu slovo komunistická.

"Trvá-li KSČM na názvu komunistická, trvá tím na třídním boji, diktatuře proletariátu a omezení vlastnických práv občanů jako na ideologii, kterou je třeba uskutečnit v praxi," říká autor změny zákona senátor Martin Mejstřík. 

"Pak je nutné požadovat její vyloučení z demokratické soutěže politických stran."

K zákazu propagace komunismu, ale i nacismu senátory vyzvali autoři petice www.zrusmekomunisty.cz, pod kterou se podepsalo přes 45 tisíc lidí.

Podobnou normu, která měla postavit komunisty mimo zákon, už politici prosadili v roce 1992. Jenže tehdy zákon zrušil Ústavní soud.

"Pokud bude zákon přijat i tentokrát, tak ho podle mě opět musí Ústavní soud zrušit," míní senátor za ODS Jaromír Volný, jeden z kritiků záměru.

Zatímco ve čtvrtek návrh hladce prošel v prvním čtení v pravicovém Senátu, příliš šancí na schválení nemá v levicové Sněmovně.

Zákaz slova komunistická podpořily v petici známé osobnosti jako třeba rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm, fyzik Jiří Grygar, spisovatel Ivan Klíma, hudebníci Michael Kocáb, David Koller či Pavel Bobek a herec Ladislav Smoljak.

Šéf komunistů Miroslav Grebeníček jejich snahu označil za "laciný antikomunismus, který lidi nezajímá". Dokonce i podle lídrů ODS a KDU-ČSL je patnáct let po pádu totalitního režimu pozdě na zákaz komunistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video