Senát: Ať platí jen majitelé televizorů

  • 88
Za televizi budou s největší pravděpodobností platit stokorunu měsíčně jenom ti, kdo ji opravdu mají. A ne všichni, jak to v březnu v parlamentu schválili poslanci vládní koalice. O zákonu o poplatcích ve čtvrtek bude hlasovat Senát.

A je téměř jisté, že jej s tímto pozměňujícím návrhem vrátí zpátky do sněmovny.

"Po jednání v senátních výborech jsem si téměř jist, že to tak dopadne," říká nezařazený senátor Václav Jehlička, který je zpravodajem zákona.

A jeho slova potvrzují i někteří další členové horní komory. Návrh Senátu je přitom pro vládní koalici, která vyšší příjmy pro veřejnoprávní televizi a rozhlas považuje za svůj klíčový úkol, lehce přijatelný. "Jsem optimista, myslím, že sněmovna návrh Senátu podpoří," říká ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD).

Česká televize by podle senátorů měla mít možnost porovnávat u ministerstva vnitra svou databázi koncesionářů s registry obyvatelstva. Pokud by televize měla podezření, že některá domácnost neplatí, i když televizi má, mohla by se na ni obrátit a žádat vysvětlení. 

A tím by mohlo být i "čestné prohlášení": Televizi nemáme, a tak neplatíme. Scénář, který se v Senátu rýsuje, je pro koalici výhodný. K přijetí senátní verze totiž potřebuje "jen" nadpoloviční většinu poslanců. Tedy ne nutně všech svých 101 hlasů, které by byly nutné, pokud by Senát celý návrh úplně odmítl.

Pro vyšší poplatky přitom odmítá zvednout ruku poslanec KDU-ČSL Ladislav Šustr. Nelíbily se mu totiž reportáže ČT o firmě Sazka, v jejíž dozorčí radě sedí. "Nebudu vůbec ve sněmovně, a tak umožním, aby zákon prošel," říká Šustr. "Očekávám od ČT poděkování."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video