Tuaregové v Mali. Nomádští separatisti počátkem roku 2012 jednostranně...

Tuaregové v Mali. Nomádští separatisti počátkem roku 2012 jednostranně vyhlásili na severu Mali vlastní stát Azavad. Islamité je ale v červenci vytlačili i z poslední bašty. | foto: Profimedia.cz

Sen Tuaregů o vlastním státě se rozplynul, sever Mali ovládli islamisté

  • 65
Sen Tuaregů o jejich vlastním státě na Sahaře se rozplynul. Islamističtí ozbrojenci je vyhnali už i z jejich poslední bašty na severu Mali a ovládli tak celý sever země. Francie oznámila, že do pouštní země pravděpodobně pošle své vojáky.

Islamisté s vazbami na teroristickou síť al-Káida a separatisté z kmene Tuaregů původně využili březnového vojenského puče v Mali a společně vytlačili vládní vojska ze severu země. Tuaregové následně vyhlásili vlastní stát Azavad. Islamisté ale poté v komplikovaném spojenectví se separatisty získali navrch.

Jejich spojenectví ale bylo vždy trochu podivné - zatímco Tuaregové prahnou po svém nezávislém státě, islamisté chtějí v zemi zavést striktní právo šaría, podotkla agentura AFP.

Tuaregové

Historicky jsou to kočovní Berberové, kteří žijí na Sahaře a v zemích Sahelu. Například v Libyi, Alžírsku, Nigeru, Burkina Fasu a Mali. Dohromady tyto oblasti nazývají Azavad. V minulosti organizovali a vedli karavany překračující Saharu. Tuaregové v Mali si stěžují, že jsou diskriminováni kvůli světlejší barvě své kůže a vláda ve vzdáleném Bamaku si jich nevšímá.

Zdroj: BBC

Tuaregové v Mali. Nomádští separatisti počátkem roku 2012 jednostranně...

"Tuarezští rebelové byli vyhnáni islamisty z jejich poslední bašty, města Ansogo, které leží asi sto kilometrů od města Gao," řekl nyní agentuře AFP jeden z místních úředníků. Nomádští separatisté dle něj prchli do buše. "Nyní je celý region v rukou islamistů," dodal.

Jeho slova potvrdil i maliský lékař Albert Djigue. Ten během své cesty od hranic s Nigerem do města Gao neviděl jediného tuarezského bojovníka. "Všichni utekli. Teď vládnou islamisté," podotkl.

Tuarezské povstalce z Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA) vyhnali z Ansoga islamisté z Hnutí pro jednotu a džihád v západní Africe (Mujao), kteří jsou napojeni na al-Káidu. Ti už na konci června ovládli důležité město Gao.

Kromě nich sever země částečně ovládají i saláfisté z organizace Ansar Dine (Ochránci víry), kteří v posledních týdnech vyvolali rozhořčení celého světa především tím, že ve starodávném Timbuktu zničili na konci června hrobky svatých mužů súfismu, mystické formy islámu. Ve svém díle zkázy pokračují a tento týden zdevastovali další dvě.

Poslední porážka Tuaregů znamená, že nomádští separatisté snící o vlastním státě už nemají pod kontrolou jediné město v Mali. Pohybují se oblastí kontrolovanou islamisty v malých skupinách a myslí spíše na přežití než na boj, popsala agentura AFP.

Postup islamistů s obavami sleduje Francie, do jejíhož koloniálního panství Mali patřilo až do roku 1960. "Dříve nebo později pravděpodobně dojde k použití síly," prohlásil ministr zahraničí Laurent Fabius. Intervenci podle něj povede koalice afrických států, ale zapojí se do ní i mezinárodní jednotky.

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře islamisté společně Tuaregy. Ti pak vyhlásili samostatný stát Azavad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video