Sen o gripenech se rozplynul

  • 12
Sen o gripenech, které s českými výsostnými znaky brázdí nebe, se rozplynul jako pára za tryskovým motorem. Vláda rozhodla, že smlouva o nákupu čtyřiadvaceti nových nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen nevstoupí v platnost. Dokument počítal s odmítnutím parlamentu, takže Česku nehrozí žádné sankce, ujistil premiér Špidla na tiskové konferenci. "Smlouva nebyla konzumována a nebyla podepsána," dodal. Investici za 60 miliard odložila vláda po povodních.

Tvrdík se obrátí na Slovensko
"Vláda jasně deklarovala, že vzdušná obrana je v rámci celosvětového projektu Renegade nezbytná," řekl novinářům při odchodu z jednání kabinetu ministr Tvrdík. Systém Renegade zahrnuje obranu států po teroristických útocích z 11. září.

Ministra obrany Jaroslava Tvrdíka vláda už po zářijových útocích pověřila, aby vypracoval návrh, jak by měla vzdušná obrana vypadat.

"Má vyjednávat se Slovenskem o kooperaci při ochraně společného vzdušného prostoru. Návrh by měl předložit do poloviny prosince," dodal premiér.

Špidla neupřesnil, zda to znamená společný nákup nadzvukových letadel. Neřekl ani, kolik peněz je vláda do projektu ochotna investovat. "Není to jen o nákupu letadel, ale také další techniky, která se vzdušnou obranou souvisí," uvedl pouze.

Nad Českem by létali Němci nebo Poláci
Po povodních se začalo uvažovat o levnějších variantách, jako je nákup menšího počtu letadel, pronájem letounů nebo ochrana vzdušného prostoru ve spolupráci s NATO. Starší letadla F-16 nabídli Američané. "Musíme znovu projít veškeré naše vize a plány," řekl ministr Tvrdík.

Vojenští experti spekulovali například o vyhlášení nového tendru s cenově zajímavějšími nabídkami nebo o převzetí ochrany vzdušného prostoru partnery z NATO za finanční úhradu. V té souvislosti uváděli Německo a Polsko.

Gripeny měly nahradit staré migy
Současná letadla ve výzbroji českých vzdušných sil nejsou podle Tvrdíka kompatibilní s letouny NATO. Armáda už musela vyřadit poslední zastaralé bombardéry Su-22. Prostor nad Českem tak několik měsíců střeží jen pár strojů MiG-21, jejichž životnost končí v roce 2004.

Místopředseda ODS Petr Nečas soudí, že na nákup nových stíhaček je ještě čas a že je nejprve třeba zreformovat ozbrojené síly. Do té doby lze podle něj využít podzvuková letadla L-159, prodloužit životnost MiGů-21 nebo chránit vzdušný prostor ve spolupráci s NATO.

O přezbrojení českého letectva stíhačkami západní výroby se hovoří už od roku 1997. Výrazný posun ve výběrovém řízení však nastal až loni. V květnu 2001 odstoupily z tendru firmy Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing, poté i konsorcium EADS a společnost Mirage Dassault Aviation.

Z původních uchazečů tak zůstal jen výrobce gripenů, britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB. Loni v prosinci vláda rozhodla, že zahájí s tímto konsorciem jednání o dodávce letounů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video