Pohlednice sdružení PROUD, které za pomoci poslanců napříč stranami usiluje o

Pohlednice sdružení PROUD, které za pomoci poslanců napříč stranami usiluje o možnost osvojení dítěte druhého partnera v registrovaném partnerství. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Je třeba se posunout, hájila poslankyně osvojení dítěte homosexuály

  • 869
Poslanci začali bojovat o možnost osvojení dítěte jednoho z homosexuálních partnerů, který žije v registrovaném partnerství, i druhým partnerem. "Zákon o registrovaném partnerství platí několik let, měli bychom se posunout někam dál," řekla poslankyně ODS Jana Černochová. Skupinu poslanců, která zákon chystá, předběhl expremiér Jiří Paroubek, který již návrh podal.

"V České republice je už nyní řada registrovaných párů, které vychovávají děti, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Tyto děti se nacházejí v nevýhodné situaci," prohlásil v úterý Petr Kalla ze sdružení PROUD, které usiluje o uzákonění možnosti osvojení dítěte partnera či partnery a zrovnoprávnění rodin, v nichž oba rodiče mají stejné pohlaví.

Paroubek si pospíšil a podal zákon o osvojení homosexuály

Skupinu poslanců napříč stranami, která chce vyjít vstříc gayům a lesbám, předběhl bývalý premiér, nyní šéf národních socialistů Jiří Paroubek, který patřil k velkým zastáncům uzákonění zákona o registrovaném partnerství.
"Druhý nebiologický rodič, nazývaný v odborné literatuře sociální, za rodiče de iure považován není a nemá tak k dítěti žádná práva ani povinnosti (např. vyživovací). Tento stav je v rozporu s nejlepším zájmem dítěte, jehož rodiče zákon jako rodiče neuznává," uvádí Paroubek.
Paroubek ve zdůvodnění svého návrhu uvedl, že si je vědom očekávané kritiky ze strany zastánců tzv. klasického modelu rodiny (otec-matka-dítě), proto chce omezit možnost osvojení dětí jen na děti nezletilé.
"Česká republika by se touto právní úpravou zařadila po bok vyspělých zemí Evropy (Belgie, Dánsko, Finsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Island a nejnověji Francie), kde jsou adopce dětí v uvedeném modelu legální," uvedl předseda strany Národní socialisté - LEV 21 Paroubek.
Belgie, Dánsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Španělsko dokonce umožňují osvojení i dětí, jejichž biologickým rodičem partner osvojitele není, tedy i adopce dětí z dětských domovů.

Návrh zákona, který hodlají podpořit poslanci napříč stranami, počítá podle Kally s tím, že by osvojení dítěte druhým partnerem v registrovaném partnerství nebylo možné, pokud by o něj projevoval zájem jeho druhý biologický rodič.

A kdyby dítě bylo homosexuálním partnerem osvojeno, nezanikl by příbuzenský vztah dítěte k rodině druhého biologického rodiče. "Ten, kdo by rozhodoval, by byl vždy soud," uvedla na semináři Martina Štěpánková ze sdružení PROUD.

"Ty děti mají právo žít v úplné rodině," podpořil změnu zákona vycházející vstříc párům gayů a lesbiček Czeslav Walek ze sdružení Prague Pride, které pořádá pochody homosexuálů Prahou.

Návrh se časově "trefil" do sporu o jmenování Putny

Předem plánovaný seminář o zákonu, který mají zájem podpořit i například poslanec Viktor Paggio a jeho kolegové ze strany LIDEM, se v úterý uskutečnil právě v době, kdy prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat profesorem Martina C. Putnu.

Putnovi vyčítá, že se na loňské Prague Pride objevil s transparentem "Katolické buzny zdraví Bátoru". "Já plně respektuji právo na sexuální orientaci. Ale něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji - katolické buzny zdraví Bátoru," řekl Zeman v pondělí při příchodu na Žofínské fórum (více zde).

"Měl jsem úplně zaplněnou mailovou schránku," řekl iDNES.cz poslanec Paggio, který podpoří osvojení dítěte člověka žijícího v registrovaném partnerství jeho homosexuálním partnerem.

Pro část veřejnosti není nově navržená úprava přijatelná, i když nejde o adopce, ale týká se jen dětí, které už nyní homosexuální páry fakticky vychovávají. Pro homosexuály by měla změna význam v tom, že kdyby se s rodičem dítěte něco stalo, mohl by se o něj starat jeho registrovaný partner.

Dotknout se to může stovek párů. Zeman to loni podpořil

Dítě by po osvojení registrovaným rodičem mělo právo dědit a on by naopak mohl požadovat informace o zdravotním stavu či školním prospěchu dítěte. Podle odhadů by se zákon dotkl stovek, možná tisíců homosexuálních párů. "Prosím, nepište o tom jako o adopcích, je to osvojení," požádala novináře přítomné na semináři ve Sněmovně poslankyně Černochová z ODS.

Měli by mít lesby a homosexuálové možnost osvojit si dítě svého registrovaného partnera?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 11. června 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 14179
NE
NE 1258

Na semináři se objevili také poslanci Jiří Rusnok a Dagmar Navrátilová ze strany LIDEM, Stanislav Huml z ČSSD a šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. "Jde primárně o ochranu zájmů dítěte," řekla Klasnová. Nepřišel nikdo z TOP 09, u konzervativní strany má zákon jen minimální šanci na podporu.

Na semináři se řešilo i to, jestli má zákon šanci projít a jestli by ho podpořil prezident Zeman. Paggio řekl, že mu komunistka Zuzka Rujbrová řekla o podpoře poloviny klubu KSČM, zákon má podle Klasnové až na výjimku šanci na všechny hlasy i u Věcí veřejných, podpoří ho část ČSSD. Paggio jednal o podpoře se Stanislavem Polčákem z hnutí Starostů a nezávislých a věří v další hlasy poslanců za hnutí STAN, kteří spolupracují s TOP 09.

"Podpora veřejnosti je větší, než jak se chovají strany," míní Walek. A připomněl, že když loni Prague Pride natáčela prezidentské kandidáty, Miloš Zeman osvojení dětí homosexuály podpořil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video