Martin Konvička, hlavní organizátor protiislámské demonstrace (16. 1. 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Nacisté se zločiny nechlubili, Islámský stát ano, vyprávěl Konvička

  • 629
Už víme, jak vypadá islámský fašismus, prohlásil v úterý ve Sněmovně Martin Konvička, představitel iniciativy Islám v ČR nechceme, ke které se nyní hlásí asi 120 tisíc lidí. Konvička vystoupil před poslanci na semináři Evropané ve službách islámského státu pod záštitou poslanců za Úsvit.

„Před pár lety jsme ještě nevěděli, jak vypadá islámský fašismus, teď už to víme,“ řekl poslancům Konvička, který zastává názor, že islám by měl zakázán stejně jako nacismus (rozhovor s Konvičkou o tom zde).

„Nikdo, kdo se přidá k Islámskému státu, se k tomu nedostane náhodou. Každý, kdo se tam dostal, je zločinec,“ prohlásil Konvička s tím, že bojovníci takzvaného Islámského státu by měli být souzeni podobně jako nacističtí váleční zločinci v Norimberku po druhé světové válce.

Je podle něj jen jediný rozdíl. „Ve Völkischer Beobachter (tiskovina nacistů - pozn. autora) nebyly fotografie plynových komor, Islámský stát se svými zvěrstvy chlubí,“ připomněl Konvička propagační videa s krutými popravami či spíše vraždami lidí, kteří padli do rukou Islámského státu.

Varoval také před tím, aby Česká republika akceptovala celoevropské rozdělení uprchlíků z Libye a z území ovládaných tzv. Islámským státem v Sýrii a Iráku. A pokud bude ČR uprchlíky přijímat, má si podle Konvičky kontrolovat, o jaký typ uprchlíků jde a zda se jedná o muslimy. V opačném případě dojde podle něj k politickému výbuchu, který překreslí politickou mapu. „Hrozí zhnědnutí domácí politiky, chci tomu bránit,“ řekl ve Sněmovně představitel uskupení Islám v ČR nechceme, které přitom ministerstvo vnitra řadí mezi pravicové extremisty.

Úsvit navrhne přitvrdit trestní zákon. Náměstek BIS to ocenil

Podle poslance za Úsvit Martina Lanka je problém, že zákon sice zakazuje službu v cizích ozbrojených silách, ale Islámský stát fakticky není státem, i když se tak sám nazývá, ačkoli není mezinárodně právně uznáván.

Úsvit proto podle něj navrhne zpřesnění trestního zákoníku a jeho přitvrzení, aby trestná nebyla služba jen v ozbrojených silách jiného státu, ale také „jiného cizího činitele“. Zároveň má být tento trestný čin podle Úsvitu zařazen mezi ty, na jejichž odhalování je možné nasadit odposlechy.

„Nyní by šlo najít asi deset trestných činů, které by šlo aplikovat na to, kdyby se některý český občan přidal k Islámskému státu,“ řekl na semináři Tomáš Gřivna z katedry trestního práva Univerzity Karlovy v Praze.

Poslanec Lank připomněl, že v řadách Islámského státu bojuje už víc než šest tisíc Evropanů, přičemž v některých evropských zemích už za takovéto aktivity padají tresty.

Zatím nebylo prokázáno, že by se radikálními islamisty působícími na území Sýrie a Iráku nechal naverbovat nějaký občan České republiky. S takovou informací sice nedávno přišla eurokomisařka Věra Jourová, ale později uznala, že dostala chybnou informací, protože šlo o čečenského, nikoli českého bojovníka.

Nemáme tu frustrované muslimy druhé generace, řekl muž z BIS

„Nemáme žádné informace o tom, že by jakýkoli český občan šel bojovat v řadách Islámského státu,“ řekl náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby Petr Špaček. „Máme-li čelit hrozbám, nejen islamistickým, je třeba pravomoci tajných služeb posílit. Vítám iniciativu kolegů,“ dodal před poslanci.

„Nemáme informaci, že bychom v ČR měli frustrovaného muslima druhé, třetí generace, prohlásil Špaček. V zemích, které se potýkají s islámskými radikály, je obvyklé, že k tomu inklinují spíše děti či vnoučata přistěhovalců.

„Nemáme poznatky, že by byla hrozba přímého terorismu vůči České republice,“ uvedl Luboš Koudelka z Vojenského zpravodajství.

Konvička v lednu svolal demonstraci k Pražskému hradu:

16. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue