Podle religionisty Štampacha za týrání Ondřeje rozhodně nemůže Hnutí Grál.

Podle religionisty Štampacha za týrání Ondřeje rozhodně nemůže Hnutí Grál. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Sekty netýrají děti

  • 53
V posledních dnech se v některých médiích objevila spekulace, že za sledovaným případem týraného malého chlapce Ondřeje a zmizelé (uprchlé či unesené) dívky Aničky je "sekta". Tajemně a nebezpečně znějící slovo se nabízí jako vysvětlení.

Který z četných významů tohoto mnohoznačného výrazu se míní? Jde o skupinu následovníků nějakého učení (od latinského sequor, sequi – následovat)?

Nebo byla etiketa "sekta" nalepena libovolnému uskupení, které se někomu zrovna nelíbí, a jako záminka posloužilo jenom to, že jde o společenství v daném prostředí relativně nové, početně malé a neobvyklé?

Presumpce viny
Uvádí se Hnutí Grálu. Je to neregistrované menší náboženské společenství navazující na nauku Oskara Ernsta Bernhardta (1875–1941), který pod pseudonymem Abd-ru-shin napsal spis "Ve světle Pravdy: poselství grálu" a další texty menšího rozsahu.

Kdykoli se děje něco nebezpečného, je některým lidem dopředu, bez pátrání, bez vyšetřování, bez obžaloby a obhajoby a samozřejmě bez soudu znám viník. I když státní orgány dojdou k jinému závěru nebo nedojdou k žádnému, takto obvinění se nadále jeví jako podezřelí, nedůvěřuje se jim. Samozvaní soudci přece pouze uplatnili svobodu slova a řekli svůj názor.

Uzavřená skupina je vždy podezřelá
Jde o klasické svalování viny na menšiny. Viníky bývali Židé či zednáři, s oblibou i homosexuálové, dnes to jsou pro někoho Romové či muslimští přistěhovalci, pro jiné svědkové Jehovovi nebo scientologové. A tentokrát pro vystřídání Hnutí Grálu.

V solidních religionistických pramenech se o tomto volném náboženském uskupení neuvádí nic, co by ospravedlňovalo podezření na týrání dětí a únosy. Jde snad o společenství relativně uzavřené.

Některé své obřady pokládá za interní. Takové jsou i některé náboženské společnosti nejen registrované, ale i s oprávněním k výkonu zvláštních práv (tedy s plnou důvěrou státu). Například mormoni.

I pro některé židovské obce je problematické otevřít bohoslužby v synagoze libovolně každému. Svobodní zednáři historicky měli a mají mezi sebou nezpochybnitelné postavy, ale jejich rituály jsou pro veřejnost uzavřené.

Někteří autoři, kteří se zabývají faktografií kolem nových náboženských směrů (u nás například Zdeněk Vojtíšek), se dopracovali toho, že za fasádou volných sdružení čtenářů Abd-ru-shinových spisů je pevná vnitřní kázeň. Ale to je opravdu málo pro to, aby někdo naznačoval, že za možnými zločiny stojí právě tato náboženská skupina.

Ateista X a křesťan Y
Připusťme, že nezávislé vyšetřování opravdu identifikuje nějaký konkrétní trestný čin a že o pachatelích se bude říkat, že patří k Hnutí Grálu. Právně to nic neznamená. Pro jakýkoli civilizovaný soud je to bezvýznamná a neověřitelná informace.

Je však velmi pravděpodobné, že bychom všude slyšeli a četli, že zločinů se dopustili "členové Hnutí Grálu X a Y". Kdyby však právo přiřklo vinu někomu jinému, sotva bychom se mohli dočíst, že "zločin spáchal katolík Y a ateista Z". Někomu se prostě tato menšina bez ekonomického a politického pokrytí hodila jako terč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video