Usáma bin Ládin na archivním snímku

Usáma bin Ládin na archivním snímku | foto: AP

Sehnal Usámovi mladou a trpělivou ženu, teď ji chce zpět do Jemenu

  • 112
Usáma bin Ládin, jehož minulý týden zabilo americké komando, v Pákistánu žil s několika ženami. Jedna z chotí byla z Jemenu a šéfovi al-Káidy ji před 12 lety dohodil šajch Rašíd Mohammed Saíd Ismaíl. Žena je teď v pákistánské vazbě a šajch, jenž patří k lídrům jemenské odnože al-Káidy, ji chce zpět.

"My (jemenská al-Káida) jsme zprávu o bin Ládinově smrti přijali s radostí, věděli jsme, že jeho cílem bylo zemřít jako mučedník rukou Američanů," citoval britský deník The Guardian šajcha Rašída Mohammeda Saída Ismaíla.

Obamova popularita roste

Dopadení Usámy bin Ládina vyneslo americkému prezidentovi Baracku Obamovi nejvyšší popularitu za poslední dva roky. Potvrdil to průzkum veřejného mínění americké agentury AP a společnosti GfK. Obamovu politiku teď schvaluje 60 procent Američanů a víc než polovina z nich si přeje, aby zůstal šéfem Bílého domu i po prezidentských volbách v roce 2012. Ještě před třemi týdny mu fandilo 45 procent lidí, tedy o 15 procent méně.

Zdroj: ČTK

"Co se týče jeho příbuzných, jde o čest té ženy a ta je nedotknutelná," pokračoval někdejší kazatel a jeden z vůdčích představitelů al-Káidy na Arabském poloostrově.

Saíd Ismaíl má k žádosti o propuštění jedné ze zadržených žen, které jednotka NAVY Seals objevila v sídle bin Ládina v Abbottábádu, více důvodů. Byl to právě on, kdo ji teroristovi před lety vybral.

Jemencův "nejdůležitější telefonní rozhovor v životě", jak jej sám popsal, se odehrál začátkem září 1999, když působil v afghánském Kábulu. Tehdy čtyřiačtyřicetiletý bin Ládin mu řekl, že se rozhodl popáté oženit a vyzval ho, aby pro něj vybral vhodnou manželku.

"Musí být zbožná, poslušná, mladá, nejlépe mezi 16 až 18 lety, dobře vychovaná, ze slušné rodiny, ale hlavně a především musí být trpělivá. Bude muset snášet zvláštní okolnosti, které mě provázejí," nakázal hledaný terorista svému stoupenci. Ten věděl, že bin Ládinovu manželku čeká život na útěku a v neustálých obavách.

Vyrazil pro dceru svého studenta

Hned prý věděl o jedné, která by to vydržela. Byla to sedmnáctiletá Amal Ahmed al-Sadáhová, dcera jeho bývalého studenta z města Ibb na jihozápadě Jemenu. Dívka nabídku k sňatku "poslušně přijala" a s šajchem odjela do Afghánistánu. Bin Ládin se s ní oženil v Kandaháru při tradičním obřadu.

Teď je Amal s dalšími dvěma manželkami zabitého bin Ládina v moci pákistánských bezpečnostních složek. USA nedávno požádaly o možnost teroristovy ženy a děti vyslechnout, Pákistán to zatím zvažuje. Šajch je ale ostře proti, Jemenka a její děti by se měly vrátit zpět do vlasti.

"V islámu máme silný zvyk, kterému říkáme ardth (rodinná čest). Pokud žena jako Amal ovdoví, je povinností muslimů se o ni postarat a zajistit její bezpečnost. Všichni Jemenci chtějí, aby se vrátila domů," řekl listu Saíd Ismaíl. Jakýkoli pokus Američanů ublížit Amal nebo komukoli dalšímu z bin Ládinovy rodiny podle něj "způsobí explozi mezi Západem a islámským světem".

"Ženy nejsou bojovníci. Amerika ví, že bin Ládin nikdy nedovolil, aby se ženy účastnily bojů," dodal. Někteří Jemenci se naopak obávají, že by jejího návratu mohl využít prezident Alí Abdulláh Salíh. Pětasedmdesátiletý autoritář se řadu týdnů potýká s protivládními demonstracemi a ženu by mohl vydat do USA.

Američané si hrozby ze strany jemenské al-Káidy vyslechli i z úst jejího šéfa Násira Vahajšího. Ten v reakci na zabití bin Ládina prohlásil, že "to nejhorší teprve přijde". "Nemyslete si, že tím je celá záležitost u konce... to, co přijde, bude ještě horší; co vás čeká, bude ještě intenzivnější a ničivější," slibuje a dodává: "Bude vás to strašně mrzet a bude se vám stýskat po dnech šajcha bin Ládina."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video