Šéfredaktor SME Matúš Kostolný a titulní strana jako protest proti návrhu tiskového zákona.

Šéfredaktor SME Matúš Kostolný a titulní strana jako protest proti návrhu tiskového zákona. | foto: iDNES.cz

Šéfredaktor SME: Naše vláda nezvládá novinářskou kritiku

  • 77
Slovenští novináři se bouří proti vládnímu návrhu tiskového zákona. Kontroverzní norma umožňuje každému reakci na zveřejněné informace, i když jsou pravdivé. "Premiér Fico a jeho vláda nezvládá kritiku," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz šéfredaktor deníku SME Matúš Kostolný.

. Odpovědi Matúše Kostolného najdete zde

"Z médií udělal svého hlavního nepřítele a označuje je za jedinou opozici v zemi," dodal Kostolný. Robert Fico má podle Kostolného pocit, že všechny noviny v zemi proti němu útočí. Je poprvé ve vládě a na kritické zprávy médii o vládě podle něj nebyl zřejmě zvyklý.

Hlavní deníky kvůli protestu vyšly ve čtvrtek s prázdnou titulní stranou. Poprvé od nástupu Roberta Fica k vládě přistoupila slovenská média k tak výraznému protestu. "Chtěli jsme upozornit, že je to opravdu vážné. Na normálních okolností píšeme texty, nyní jsme nechali bílou stranu," konstatoval Kostolný.

Koaliční politici protest odsoudili, opoziční podpořili.

"Návrh zákona je špatný a ohrožuje svobodu slova," upozorňuje Kostolný. Koalice, kterou vede právě Ficova strana Smer, chce prosadit tzv. právo na odpověď.

Podle novinářů by to znamenalo jediné - politici stejně jako čtenáři by měli právo zveřejnit svou reakci, a to i v případě, že původní zpráva bude pravdivá.

Politici si z novin udělají reklamní leták
"V situaci, kdy politici neustále útočí na média, je důvod k obavě, že se budou snažit zákon zneužívat ve svůj prospěch a z novin si budou chtít vytvořit svůj propagační leták," míní Matúš Kostolný.

"Vždy se snažíme psát pravdu. Je jasné, že se člověk při hledání pravdy někdy zmýlí a chyby dělají i novináři," připustil šéfredaktor. V takových případech se podle Kostolného snaží noviny chybu napravit a omluvit se.

"Na to ale není třeba tlak zákona. Pokud novinář postupuje korektně, napíše pravdu a dá prostor všem stranám, není důvod, aby zákon donutil noviny uveřejnit ještě další odpověď jednoho z aktérů textu," je přesvědčen Kostolný.

V zákoně navíc v některých případech umožňuje dvojitou odpověď, tedy odpověď a opravu.

Podobný zákon se v minulosti snažila prosadit i česká vláda, nakonec ale prošel ve změněné podobě. Vzorem pro slovenský zákon byla například Francie, kde je jeden z nejpřísnějších tiskových zákonů v Evropě.

Média se snažila na sporné pasáže opakovaně upozornit. "Upozorňovali jsme také mezinárodní novinářské organizace a OBSE. Koalice chce ale zákon prosadit v podobě, který tyto připomínky nebere v úvahu," připomíná Kostolný.

Poslanci Výboru po kulturu a média Národní rady Slovenské republiky ve středu zákon schválili, vypustili z něj pouze spornou pasáž o možnosti pokutovat média.

O tom, jak bude nový tiskový zákon vypadat, mají definitivně rozhodnout poslanci na plenární schůzi. Hlasování může být na pořadu ještě dnes. A návrh bude zřejmě schválen, protože koalice má v parlamentu pohodlnou většinu a zákon je pro premiéra Fica velmi zásadní.

Pokud zákon projde, chtějí na jeho nedostatky novináři dále upozorňovat. "Určitě se budeme snažit, aby ten zákon nezlikvidoval nezávislé noviny," ujistil Matúš Kostolný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video