Místopředseda Strany práv občanů Zemanovci Radek Augustin (26. června 2013)

Místopředseda Strany práv občanů Zemanovci Radek Augustin (26. června 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéf Úřadu vlády nemá bezpečnostní prověrku. K tajným spisům ho nepustí

  • 33
I přesto, že novému vedoucímu Úřadu vlády Radku Augustinovi chybí bezpečnostní prověrka, nemělo by to pro Česko znamenat bezpečnostní ohrožení. Zda šéf úřadu bude přicházet do styku s utajovanými informacemi, totiž záleží na jeho dohodě s premiérem.

Mezi úkoly šéfa Úřadu vlády přitom mimo jiné patří příprava programu jednání kabinetu, může vládě vytvářet a předkládat materiály určené pro její jednání. Proudí přes něj i veškerá pošta. Spadá pod něj také sekretariát Bezpečnostní rady státu. Navíc se, na rozdíl od vedoucích jiných úřadů, může prakticky bez omezení zasedání vlády účastnit. Při všech těchto činnostech může přijít do styku s utajovanými informacemi, které vyžadují určitý stupeň prověrky.

Augustin podle informací iDNES.cz disponuje pouze nejnižším oprávněním pro přístup k utajovaným informacím, oznámením na stupeň "vyhrazené". To musí mít všichni, kdo se v bezprostředním okolí premiéra pohybují. Oznámení přitom nevydává Národní bezpečnostní úřad, jako je tomu u bezpečnostních prověrek, ale zaměstnavatel. V Augustinově případě tedy Úřad vlády.

Mluvčí vlády Jan Hrubeš však odmítl, že by absence prověrky Augustina nějak omezovala. "Pokud zasedá například bezpečnostní rada státu, tak o věcech, které jsou utajované nebo spadají do nějakého režimu klasifikace, tak o tom jednají odbory, které s tím nakládat mohou a kde pracují lidé s prověrkami. Nepředpokládám, že by měl pan vedoucí úřadu zájem do tohoto nějak vstupovat," uvedl Hrubeš.

Bývalý šéf úřadu: Záleží na nastavení s premiérem

Jako zásadní výtku by nepovažoval absenci prověrky ani jeden z předchůdců Augustina, Jan Novák. "Bezpečnostní ohrožení znamenat nemůže, protože s těmi informacemi nesmí přijít do styku," konstatuje Novák. On sám má sice prověrku na nejvyšší stupeň utajení, podmínkou pro výkon této funkce však podle něj být nemusí.

"Pokud se máte seznamovat s utajovanými informacemi, tak tu prověrku mít musíte, ale to, jestli se nový vedoucí Úřadu vlády s nimi seznamovat bude nebo ne závisí na režimu, jaký si s premiérem a vládou nastaví," řekl iDNES.cz Novák, který Úřad vlády vedl od roku 2006 do léta 2010.

Podle něj proto bude záviset na tom, jak se Augustin s premiérem Rusnokem domluví a jak bude následně náplň jeho práce vymezena v organizačním řádu. S dokumenty, které budou mít vyšší stupeň utajení, než ke kterým může mít nový šéf úřadu přístup, tak budou pracovat lidé, kteří potřebnou prověrku budou mít.

Otázkou však zůstává, koho vláda pověří vedením odborů, které s utajovanými informacemi pracují. Absence prověrky se tak může jevit u šéfa úřadu vlády jako nepraktická.

Získání prověrky by v neposlední řadě bylo pro Augustina během jeho působení na Úřadu vlády bylo prakticky nereálné. Její vyřízení totiž trvá řádově několik měsíců a člověk musí kontrolorům naprosto odkrýt své zázemí, finance či minulost. "Vy si samozřejmě můžete zvolit, na jakou prověrku byste chtěl dosáhnout. Ale musíte zase zvážit míru vstupu do vašeho soukromí," dodal Hrubeš. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video