Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel...

Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel Bělobrádek po jednání o vládě ve Sněmovně (25.11.2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotkova vláda bude mít víc ministrů než ta současná, navrhuje ČSSD

  • 240
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý předložil lídrům lidovců a hnutí ANO Pavlu Bělobrádkovi a Andreji Babišovi návrh, jak má vypadat rozložení politických sil v budoucí vládě. Po krátké schůzce připustil, že budoucí kabinet by mohl mít víc ministrů, než má nyní. Konkrétní jména prý zatím jasná nejsou.

"Když se podíváme na koaliční vlády, které tady bývaly v minulosti, tak jejich počet se pohyboval někde mezi sedmnácti až devatenácti, nejčastější počet členů vlády byl osmnáct. Já bych byl rád, kdyby ten počet členů budoucí vlády v zásadě nevybočoval z historických průměrů, které tady známe," řekl Sobotka.

Konkrétní počet ministrů budoucí vlády neuvedl. Stejně jako to, kolik křesel která politická strana získá. Jen naznačil, že jeho návrh počítá také s těmi bez portfeje.

Současná úřednická vláda čítá 14 ministrů a premiéra. "Je to vláda prezidentská, my musíme skloubit zájmy tří politických stran," podotkl Sobotka.

"Padla dvě konkrétní jména"

Návrh na stranické rozdělení resortů přinesl Sobotka na úterní schůzku s Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem. Trojice se na něm však neshodla a jednání budou pokračovat spolu s těmi o vládním programu.

"Na struktuře vlády jsme se nedohodli, jsou zde určité výhrady. Ty jsou v podstatě ze všech stran a nikdo není s návrhem spokojen. Ani já sám, ačkoliv jsem ho předkládal. Dokázal bych si pro sociální demokracii představit optimálnější návrh," připustil Sobotka.

"Zatím jsme se nedohodli. Kdo bude ministrem financí, to vůbec netuším. Vyměnili jsme si názory a musíme to nyní projednat," odmítl Andrej Babiš zabíhat do podrobností včetně obsazení ministerstva financí, které už dříve připadlo ANO.

"Byla to první schůzka. Vzešel z ní nějaký nástřel, který nemá smysl teď komentovat," uvedl bezprostředně po jednání Pavel Bělobrádek s tím, že na schůzce padla "dvě konkrétní jména". Jaká, neřekl. Později však dodal, že jedno bylo vyřčeno v nadsázce, druhé v souvislosti s ministrem bez portfeje.

O jménech se bude jednat po návratu šéfa lidovců z USA

Bělobrádek ve středu odlétá na dvanáctidenní stáž do Spojených států amerických. V kontaktu se členy lidoveckého vyjednávacího týmu proto bude jen na dálku. Podle Sobotky to koaliční jednání nezdrží a o programu bude jasno ještě před Bělobrádkovým návratem. Sobotka na něj naopak počká se schůzkou lídrů o personálním obsazení ministerstev.

Babiš už dříve avizoval, že by se nebránil postu ministra financí nebo vicepremiéra pro ekonomiku. V roli ministra vnitra by rád viděl šéfa Transparency International Davida Ondráčku. O tento post však mají zájem i sociální demokraté. Spekuluje se, že by jej vedl Milan Chovanec. Ten by ale mohl obsadit také křeslo ministra dopravy.

Schůzka lídrů byla krátká a nepodařilo se ji utajit

Setkání lídrů budoucí koalice začalo ve Sněmovně v úterý krátce po 14. hodině v jednom ze salonků bezprostředně v blízkosti prázdného jednacího sálu. Místo schůzky o šesti očích se před jejím začátkem několikrát měnilo. To zmátlo lidoveckého předsedu, který kolegy chvíli hledal s mobilem u ucha.

Místo jednání se tak politikům před novináři nepodařilo utajit, ač to původně plánovali. Setkání za zavřenými dveřmi trvalo nakonec jen půl hodiny. Podle Sobotky byla schůzka od počátku plánovaná jako krátké pracovní setkání.

Už dopoledne si strany rozdělily vedení sněmovních výborů. Některý ze sociálnědemokratických poslanců povede rozpočtový, bezpečnostní výbor či výbor pro sociální politiku. ANO připadne volební, hospodářský či zdravotní výbor. Lidovci pak chtějí, aby výbor pro evropské záležitosti vedl Ondřej Benešík.

Předsedou poslaneckého klubu lidovců se v úterý stal první místopředseda strany Marian Jurečka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video