Radek John ve volebním štábu VV. (16. října 2010)

Radek John ve volebním štábu VV. (16. října 2010) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Šéfem všech policistů by se mohl stát civilista

  • 80
Do čela české policie by se mohl dostat "civil". Ministr vnitra Radek John totiž podepsal interní dokument, umožňující nástup nepolicisty na místo policejního prezidenta.

"Chceme mít ve funkcích ty nejlepší lidi, třeba z prostředí státního zastupitelství," řekl ministr John Lidovým novinám.

"Ministr přijímá do služebního poměru státního občana České republiky, který je při přijetí do služebního poměru ustanoven na služební místo podle čl. 2," stojí v dokumentu, který John schválil. V článku, na který odkazuje, se pak mluví právě o policejním prezidentovi.

muži v čele policie

Po roce 1990 se v čele české policie vystřídalo celkem 7 lidí. Funkci se nejdříve říkalo policejní ředitel, od roku 1992 prezident. Jen jediný muž nebyl příslušníkem policie, Stanislav Novotný.

František Zelenický (1991 až 1992), Ivan Vyleta (1992 až 1993), Stanislav Novotný (1993 až 1994), Oldřich Tomášek (1995 až 1998), Jiří Kolář (1998 až 2005), Vladislav Husák (2005 až 2007), Oldřich Martinů (od roku 2007)

John při svém postupu využil takzvaný "boční vstup", který u policie funguje už delší dobu. Dovoluje, aby policie získala specialisty z civilního sektoru, které nutně potřebuje a mohla jim okamžitě nabídnout vyšší pozici i peníze.

Vnitro tak chtělo řešit akutní nedostatek například počítačových specialistů a dalších "úzkoprofilových" profesí. Tito lidé by se totiž jinak museli dlouho a pracně prokousávat policejním kariérním žebříčkem, než by se propracovali k ohodnocení, které je běžné v civilu.

Johnův postup se ale nelíbí policejním odborům. "Je to obcházení zákona, otevírá to prostor pro klientelismus. Je to podraz na všechny příslušníky," řekl Lidovým novinám místopředseda policejních odborů Petr Tomek.

Podle něj totiž nařízení povede k demotivaci policistů. "Ztrácí důvěru v to, že se kvalitní dlouholetou službou dostanou do vyšších funkcí," vysvětlil Tomek.

Náměstek ministra vnitra František Vavera ale krok ministra vysvětluje jako nutnou organizační změnu. "Základním důvodem jsou změny organizační struktury, tedy zrušení pozice prvního náměstka ve služebním poměru příslušníka policie," řekl náměstek.

Podle Vavery může být civilista šéfem policie už od roku 2007, nový předpis prý postup jen upřesňuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video