Bývalý velitel elitní 601. skupiny speciálních sil Ondrej Páleník. - Páleník...

Bývalý velitel elitní 601. skupiny speciálních sil Ondrej Páleník. - Páleník velel elitním českým bojovníkům ve dvou historicky prvních bojových misích české armády v operaci Trvalá Svoboda v Afghánistánu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Šéfem vojenské tajné služby bude generál Páleník

  • 12
Vojenské zpravodajství povede bývalý velitel elitní jednotky speciálních sil generál Ondrej Páleník. Do funkce jej navrhla ministryně obrany Vlasta Parkanová. Vláda s návrhem souhlasila. iDNES.cz to potvrdil důvěryhodný zdroj z kabinetu Mirka Topolánka.

Návrh ministryně obrany, aby se novým ředitelem Vojenského zpravodajství stal Ondrej Páleník, už projednali poslanci sněmovního výboru pro obranu.

Aby Parkanová mohla Páleníka jmenovat do funkce, musela návrh posvětit vláda. Do funkce by měla ministryně generála uvést v nejbližších dnech.

Premiér Mirek Topolánek po jednání vlády řekl, že zřejmě poprvé v dějinách neměli členové branného výboru sněmovny k novému řediteli Vojenského zpravodajství výhrady.

Vláda prý hledala člověka, který zklidní "turbulence", bude schopen plnit úkoly vyplývající z nových bezpečnostních hrozeb a akceptovat systémové změny tajných služeb. Páleník má všechny předpoklady, aby tyto nároky splnil, citovala Topolánka agentura ČTK.

Ondreje Páleníka, který velel čtyři roky elitní 601. skupině speciálních sil, loni v prosinci prezident Václav Klaus povýšil do hodnosti brigádního generála. - více zde

Páleník je veteránem několika zahraničních misí české armády. V roce 1990 velel průzkumné četě v misi v Saudské Arábii a v letech 2004 a 2006 jednotce českých speciálních sil během historicky prvních skutečně bojových misí v Afghánistánu. - více zde

Je držitelem několika vysokých vyznamenání, včetně Bitevního řádu Saúdské Arábie, medaile Za zásluhy třetího stupně, Záslužného kříže třetího stupně nebo US Army Commendation Medal.

"Kromě toho, že je schopný, že má vzdělání a za sebou spoustu úspěchů a vynikajících pracovních výsledků, tak já osobně z něj cítím rovnost, přímost a čestnost," uvedla Parkanová.

Vojenské zpravodajství, které zahrnuje rozvědku i kontrarozvědku, provizorně vedl Pavel Adam. Před ním stál v čele služby Miroslav Krejčík, který v květnu rezignoval údajně kvůli rozporům s Parkanovou.

Kabinet Mirka Topolánka několik týdnů připravuje reorganizaci zpravodajských služeb. Po reformě mají zůstat jen dvě tajné služby - rozvědka a kontrarozvědka.

Vláda tak počítá se sloučením civilní rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace) s vojenskou rozvědkou a na druhé straně civilní kontrarozvědky (BIS) s vojenskou kontrarozvědkou. Vojenské tajné služby se přitom před časem sloučili právě ve Vojenské zpravodajství.

,

Video