Šéf záložny je po roce opět na svobodě

Ostrava - Bývalý generální ředitel 1. družstevní záložny Ostrava Miroslav Kalinský se po roce stráveném ve vyšetřovací vazbě ocitl na svobodě. Propuštěn byl v prosinci, když pominulo nebezpečí, že by ovlivňoval svědky. "Všichni důležití svědci a spoluobvinění byli už vyslechnuti a veškeré listinné materiály jsou zajištěny, takže neměl co ovlivňovat," vysvětlil vyšetřovatel případu Milan Pazdera.

Kalinský je podezřelý ze spoluzodpovědnosti na více než dvoumiliardovém tunelu v největší domácí kampeličce, která je nyní v konkursu.

Obviněný je v oboru legendou
Miroslav Kalinský, někdejší předseda představenstva České asociace záložen, jakoby ztělesňoval všechny problémy českého peněžního družstevnictví, jež vyústily před dvěma lety v hromadný kolaps řady kampeliček.

Zakladatel největší domácí záložny i po svém nedávném propuštění z vazby čelí obviněním z řady podvodů. Miroslav Kalinský podnikatel skou kariéru začal počátkem 90. let jako velkoobchodník s legem. Jako jeden z prvních pochopil, jaké možnosti nabízí zakladatelům družstev chatrný zákon o peněžním družstevnictví, který v roce 1996 prosadil v parlamentu tehdejší poslanec Richard Mandelík.

Banka za sto tisíc korun
"Setkal jsem se náhodou v novinách s Mandelíkovým článkem o záložnách. Pořídit si za pouhých sto tisíc korun banku, to mi připadalo jako zajímavá výzva," líčil později. Ještě v témže roce se konala venku na schodech ostravského kina Vítek zahajovací členská schůze První družstevní a během necelých dvou let se kampelička nabízející vidinu neuvěřitelného zúročení peněz a levných úvěrů vypracovala ve finanční ústav srovnatelný s menší bankou.

Do Kalinského rukou vložilo nakonec přes 23 tisíc lidí více než 3,3 miliardy korun. Kalinský později přiznal, že mu od počátku bylo jasné, že při omezeních, jaké záložny kvůli snížení rizika měly, nemohly prakticky fungovat. Jeho kampelička také jako jedna z prvních založila dceřinou firmu Družstevní holding, do níž plynuly všechny peníze z vkladů záložny.

Místo zisku miliardové ztráty
Holding je měl rozmnožovat, ve skutečnosti vytvořil nakonec ztrátu kolem 2,5 miliardy. Policie dnes Kalinského jako ředitele Holdingu spolu s dalšími manažery stíhá celkem kvůli 45 nestandardním obchodům, na nichž Holding tratil. Vůbec největší škody způsobilo družstevníkům několik nesmyslných obchodů s dřevem, na nichž se podílelo několik vzájemně spřízněných firem: Holding platil v podstatě za neexistující dodávky a přišel tak jen za jediný rok 1999 o 264 miliony korun.

Kalinský je tu obviněn ze spoluúčasti na operacích, jež sám před časem označil za "neuvěřitelný tunel" svých obchodních partnerů. Policie mu ale klade za vinu další machinace: například nákup pozemku předraženého o šest milionů korun či podivné finanční transakce mezi Holdingem, jejími dceřinými firmami a záložnou.

Podezřelá je však i celá řada dalších obchodů, včetně sponzorských aktivit a podivných darů, z nichž nejvíce pozornosti vzbudilo 660 tisíc korun pro pražskou botanickou zahradu na stavbu neexistující pobočky v Nikaragui.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video