Šéf vytunelované záložny dostal podmínku

  • 17
Hradec Králové - Bývalý místopředseda hradecké družstevní záložny Jaroslav Propš zpronevěřil pět milionů korun. Soud mu za to vyměřil pouze podmínečný trest. Dvaačtyřicetiletý jaderný fyzik a podnikatel Jaroslav Propš přednesl v jednací síni velmi emotivní závěrečnou řeč, při které stěží potlačoval slzy.

"Chtěl jsem pomoci lidem. Omlouvám se, věděl jsem, že mne to zlomí," začal Propš rozechvěným hlasem svou závěrečnou řeč.

"Peníze, které jsem vyinkasoval, jsem si nenechal pro sebe. Žít s pocitem viny je hrozný pocit a lidi, kterých se to týká, lituji, byť to na mém chování nebylo vidět," tvrdil plačící Propš.

Poškozená klientka zkrachovalé záložny Alice Kozáková jeho pláč označila za divadlo. Soud však Propše, kterému za zpronevěru bezmála pěti milionů korun hrozilo až osm let vězení, potrestal pouze podmíněným tříletým trestem. Navíc musí uhradit způsobenou škodu a nesmí sedm let podnikat.

"Další rána morálce v naší republice! Čekala bych nepodmíněný trest, i kdyby si odseděl za dobré chování třeba jen polovinu trestu a po roce ho pustili," komentovala rozčileně rozsudek královéhradeckého krajského soudu Kozáková.

Soud přihlédl k tomu, že Propš poslal před třemi týdny na účet konkurzního správce záložny 1,5 milionu korun a že dosud nebyl soudně trestán.

Soud rozhodl zcela v souladu s návrhem státní zástupkyně. A protože se proti rozsudku neodvolal ani Propš, je rozsudek pravomocný.

"Myslela jsem hlavně na poškozené. Pro mě je důležité, aby způsobenou škodu uhradil. Na rozdíl od vězení může na svobodě vydělávat a škodu splatit. Prioritní je právo poškozeného získat zpět svoje peníze," uvedla po verdiktu státní zástupkyně Marie Vitoušková.

Propš, který působil v kontrolních a řídicích funkcích kampeličky od roku 1997, se u soudu hájil tím, že peníze používal k různým finančním transakcím, které měly záložně přinést zisk: "Chtěl jsem zhodnotit investice záložny. Zahájil jsem nákup pohledávek jiné společnosti, ale takovou transakci záložna podle zákona provádět nemohla, tak jsem to převedl na sebe."

Podle obžaloby však peníze investoval do společnosti Mio v Novém Městě nad Metují, kde později vlastnil více než 60 procent akcií. Firma, která vlastní autosalon, je od roku 2000 v konkurzu.

Všeobecná družstevní záložna měla téměř 560 členů s vklady přibližně devět milionů korun. Když v roce 1999 začaly mít první kampeličky problémy, klienti si chtěli ze záložny své vklady vybrat, ale setkali se už jen se sliby.

V září 2001 soud hradeckou Všeobecnou družstevní záložnu poslal do konkurzu. Pojištěné vklady členům záložny loni z osmdesáti procent vyplatil Zajišťovací fond družstevních záložen.

Jaroslav Propš u hradeckého soudu. (22. července 2003)


Video