Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák.

Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák. | foto: Archiv Václava Žáka

Šéf vysílací rady: Digitální vysílání teď brzdí soud

  • 3
Digitalizace českých televizí je ohrožena. Soud zrušil v polovině září rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení prvních šesti licencí. "Teď záleží na tom, kdy bude moci Rada znovu rozhodovat," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz šéf RRTV Václav Žák.

ODPOVĚDI VÁCLAVA ŽÁKA ČTĚTE ZDE

Vysílací rada rozhodla o udělení prvních šesti licencí v dubnu. Dostala je Febio TV Fera Feniče, TV Pohoda, TV Barrandov, zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA.

Pražský městský soud však v září vyhověl žalobě společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova a rozhodnutí rady zrušil. Odůvodnil to mimo jiné nesrozumitelností a rozpory v důvodech, které RRTV uvedla k udělení či neudělení licence jednotlivým uchazečům.

Šéf vysílací rady si pochybení není vědom. "Rozhodujeme podle pravidel výběru královny krásy. Ale kromě toho, že rada vybere královnu krásy, musí také odůvodnit, proč nevybrala žádnou z těch dalších adeptek. To je naprosto neuvěřitelný systém. Napsat takové správní rozhodnutí, které má sto stránek, aniž by soud byl s něčím nespokojený, je velmi obtížné," řekl k tomu iDNES.cz Václav Žák. - více zde

Rada by měla příští týden dostat písemné vyhotovení rozsudku Městského soudu, který zrušil rozhodnutí Rady o udělení licencí. "Máme objednáno několik nezávislých právních analýz. Podle jejich vyhodnocení budeme postupovat dál," popsal Žák další kroky Rady.

"Další udělování licencí souvisí také s politickou dohodou o tzv. kompenzačních licencích pro Novu a Primu. To je ale záležitostí Parlamentu, nikoliv Rady," vysvětlil Žák.

"Dále to závisí na tempu stavby tzv. veřejnoprávního multiplexu, v němž by měla vysílat Česká televize a Český rozhlas. Do něj se budou stěhovat programy z dnešní sítě ´A´ a tím se uvolní další pozice. Nové sítě se budou moci přidělovat až po vypnutí analogového vysílání. Pak teprve se do nich budou moci licencovat programy," dodal.

Kvalita digitálního vysílání se zlepší
Někteří čtenáři si v on-line rozhovoru stěžovali na špatnou kvalitu digitálního vysílání. Podle Václava Žáka spočívá řešení tohoto nedostatku v budování digitální sítě: "Na počátku, kdy nebude síť digitálních vysílačů dostatečně hustá, může - a zejména při nepříliš kvalitní anténě - mít signál ´digitální´ vady, tj. rozpadat se."

"Bohužel, tempo stavby sítí souvisí s platbami od provozovatelů vysílání. A jejich vstup na trh je nyní blokován soudem. Pokud provozovatelé neplatí, sítě se nerozvíjejí. Doufejme, že se porodní bolesti brzy vyřeší, sítě se začnou intenzivně rozvíjet a kvalita signálu se zlepší," věří Žák.

Digitalizaci brání údajně Nova
Podle některých kritiků brzdí digitalizaci právě nekompetence vysílací rady, jiní obviňují televizi Nova. Šéf Asociace digitálních televizí a ředitel Óčka Jiří Balvín míní, že Nova dělá všechno proto, aby zakonzervovala stávající situaci, kdy má téměř monopolní postavení na trhu s reklamou. - více zde

Kromě žaloby, kterou Nova napadla rozhodnutí rady, komplikuje situaci také tím, že podala kasační stížnosti na další čtyři žaloby proti neudělení licencí. Chtěla být účastníkem řízení, jenže soud jí to neumožnil. Vyřešení těchto stížností může podle odborníků trvat až dva roky.

Na Nejvyšší správní soud se s kasační stížností obrátí zřejmě i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. "Kdyby stížnosti vyhověl a původní rozdělení licencí potvrdil, vše by se vyřešilo ještě do května, kdy měly nové digitální televize podle původního plánu začít vysílat," řekl Žák.

Druhá varianta je mnohem zdlouhavější. "Vede přes nové rozhodování rady, až k tomu ovšem přes soudy získá prostor. To by ale s vysokou pravděpodobností bylo znovu napadeno a cyklus by se opakoval," míní šéf RRTV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video