Šéf vyšetřovacího týmu vraždy devítileté Aničky Josef Mareš na tiskové konferenci.

Šéf vyšetřovacího týmu vraždy devítileté Aničky Josef Mareš na tiskové konferenci. | foto: Michal Šula, MAFRA

Šéf vyšetřovatelů vraždy Aničky promluvil: Ani rada Vacátko by neuspěl

  • 1052
Šéf vyšetřovacího týmu "Anička" Josef Mareš popsal MF DNES průběh půlročního pátrání po zavražděné dívce. V době největšího nasazení čítal jeho tým desítky dobrovolníků, kteří se hlásili bez ohledu na případné přesčasy. Nebrali ohled ani na svůj osobní život, ocenil kolegy Mareš.

Na zdi v jeho kanceláři na pražském policejním ředitelství visí portrét policejního rady Vacátka. Na otázku, zda by legendární televizní detektiv objasnil případ Anny Janatkové rychleji než on, Josef Mareš odpovídá: "Asi ne. My vděčíme hlavně kriminalistickému ústavu a genetice, což rada Vacátko k dispozici neměl."

Speciální tým "Anička" čítal v době nejintenzivnějšího pátrání sedmdesát policistů. S jeho sestavením Mareš problémy neměl: "Kdo měl aspoň trošku čas a mohl odložit šetření svých případů, přidal se k nám a snažil se zúročit své zkušenosti. Nejvíc pomáhali kolegové z mravnostního oddělení, ale i z loupeží a z majetkového. Hlásili se bez ohledu na soukromý život, aniž by řešili, jestli budou mít proplacené přesčasy," oceňuje své kolegy.

Doufám, že závěrečná zpráva soudu vše vysvětlí

Během pátrání mu řada kritiků vytýkala, co mohl udělat jinak. Někteří kynologové nebyli nadšení, když nechal povolat pátrací psy až ze Slovenska. Ani dnes si ale Mareš nemyslí, že to byla chyba: "Nepovolávali jsme jen psy ze Slovenska, měli jsme tam i záchrannou kynologickou brigádu z Prahy, využili jsme všech nabídek. Pomoc hasičů a lezců, které jsem v prvních dvou dnech odmítl, jsme využili při pozdějším propátrávání šachet a studní. I oni pracovali nad své povinnosti," říká s uznáním.

Na otázku, proč žádný pes tělo na podzim neobjevil, odpovídá: "Doufám, že pokud to umožní dohoda mezi státním zastupitelstvím a vedením pražské policie, bude odpověď na tuto otázku součástí závěrečné zprávy. Počkejme na pravomocné rozhodnutí."

Nemožnost sledovat mobily je nešťastné rozhodnutí

V souvislosti s případem se Mareš vyjádřil i k rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož mobilní operátoři nebudou muset uchovávat data, která policie využívala. Je přesvědčen, že zrušený paragraf objasnění Aniččina zmizení urychlil.

"Mohli jsme zmapovat pohyb obviněného a logicky i samotné Aničky. Mohli jsme také rychleji vyloučit verzi, že jí někdo telefonicky nebo e-mailem vylákal na schůzku. Zákon byl využit i při pátrání po třech vyděračích a kdybychom ho nemohli využít, zcela jistě by terorizovali rodinu Janatkových dál a podle mne by jejich dopadení bylo velice problematické," říká.

"Věřím, že zavražděný nebo pohřešovaný člověk by nám svůj souhlas k monitoringu svého telefonu určitě dal - kdyby mohl nebo byl naživu," dodává.

Objasněnost podle něj nyní stoprocentně klesne: "Pokud někdo tvrdí, že policie tento paragraf pouze zneužívala, pak policejní práci vůbec nerozumí, protože policie postupuje pouze se souhlasem soudu, a jen soudce rozhodne, zda je to nadbytečný úkon nebo ne. Nikdo z nás tedy odteď nebude monitorován, ale musíme počítat s tím, že mezi námi budou častěji chodit vrazi, násilníci a lupiči."

,

Video