Šéf vyšetřovatelů dostal podmínku

  • 2
Bruntál - Soudce okresního soudu v Bruntálu uznal vinným Zdeňka Ščerbu, ředitele bývalého okresního úřadu vyšetřování, ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení služebních povinností. Ščerba, jenž zastával vedoucí funkci u policie od osmdesátých let, obdržel trest osm měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok.

Soudce mu klade za vinu, že z pozice své vysoké funkce nabádal dva mladé policisty z Vrbna pod Pradědem Jana Patrmana a Mariána Danose, aby neřešili dopravní přestupek, jehož se dopustil jeho známý Karel Kocourek.

Řídil opilý auto, v němž seděl i Ščerba. Společnost se vracela z honu. Když si policisté nedali říct, vyhrožoval, že u police skončili. Nechal se také neoprávněně vozit po okrese služebním vozem. „O vině obžalovaného nejsou pochybnosti,“ pravil soudce Vladimír Čermák.

„Je to nesmyslný rozsudek,“ zlobil se Ščerba, který je od zahájení šetření případu loni v září postaven mimo službu. Přiznal jen to, že neoprávněně použil služební auto. Existují pro to však  nezvratné důkazy - nahrávky hovorů z operačního střediska policie, jež dokumentují, jak si Ščerba výjezd služebního vozu nevybíravě dojednával. Ostatní popřel a odvolal se.

„Jsem rád, že to tak dopadlo,“ komentoval policejní inspektor Jan Patrman, jehož svědectví se obhajoba marně snažila u soudu zpochybnit.

Incident se odehrál kousek od Karlovic směrem k Vrbnu pod Pradědem. Patrman a Danos popsali, že po půlnoci jim cestou vjelo do protisměru terénní auto. Aby zabránili bouračce, sjeli do příkopu. Poté podezřelý vůz dostihli a zastavili.

Podle jejich výpovědi vystoupil z místa spolujezdce jim tehdy neznámý Ščerba. Nebyl ve službě a nebyl ani jejich nadřízený, ale ukázal jim služební průkaz.

„Každý jsme měli tři piva. Neobtěžujte, okamžitě nás pusťte,“ žádal prý Ščerba a varoval je, že má mocné známostmi. Oni přesto začali jednat s řidičem Kocourkem, dali mu foukat do balónku a poté ho odvezli do Bruntálu na odběr krve. Předtím mu vzali klíče od vozu, ve kterém vzadu spal další účastník honu a byly tam uloženy dlouhé palné zbraně.

Hlídce chyběla kolegialita
Jak dokládají nahrávky telefonních hovorů, začal pak Ščerba shánět policejní odvoz. Po dlouhém telefonování s operačním důstojníkem, proloženém spoustou vulgarismů, vyrazil podřízený sloužící vyšetřovatel se záložním policejním autem pro svého šéfa.

Poté vyzvedli Kocourka, který měl po odběru krve a vrátili se k odstavenému autu. Kocourek znovu usedl za volant a parta jela dál. Opět však potkali hlídku ve složení Patrman a Danos a vše se podle policistů opakovalo, včetně ubezpečení, že krev, kterou nechali znovu odebrat, stejně nedorazí, kam má.

„Měli byste to řešit kolegiálně,“ nabádal je prý obžalovaný. Také vyšetřovatel, jehož si Ščerba přivolal se služebním autem, navrhoval hlídce, aby se spokojila s pokutou. Upozornil je údajně také, že Ščerba je mstivý.

„Policisté dostali strach, že přijdou o zaměstnání. Proto hned o všem informovali svého velitele a poté i ředitele Milana Navrátila,“ řekl soudce Čermák a podotkl, že nemá pochybnosti o tom, že Patrman a Danos nelhali. Jejich výpovědi potvrzují další důkazy.

Vyšetřování spustil anonym
Trvalo několik měsíců, než se začal incident vyšetřovat. Navrátil totiž sice pochválil Patrmana a Danose za zákrok, ale tím to skončilo. „Zeptal jsem se jich, jestli mám jejich hlášení brát jako stížnost, řekli, že ne,“ uvedl Navrátil.

Vyšetřování začalo tedy až poté, co na ministerstvo vnitra dorazily dva anonymní dopisy, které událost barvitě popisovaly. Původně byl krátce obviněný a postavený mimo službu za to, že neoznámil incident inspekci ministera vnitra, i Navrátil. V listopadu ho krajský policejní ředitel Radim Pražák však vrátil zpět do funkce.

Obhájce Ščerby soudci doporučoval, aby nevěřil mladým policistům jako Patrman, který je u policie teprve od roku 1990 a má v pracovním hodnocení kromě řady pochval také kázeňské záznamy, ale aby uvěřil Sčerbovi, jenž je perfektně hodnoceným policistou už od komunistické normalizace.

Policisté Patrman a Danos nedostali za svůj noční zásah žádnou odměnu či vyznamenání. Patrman požádal o přeložení. Karel Kocourek obdržel za řízení v opilosti několikatisícovou pokutu a zákaz řízení na půl roku.

Soudce Čermák podotkl, že u obžalovaného postrádal doznání a sebekritický přístup k věci. „Snažil se naopak přenášet vinu na zasahující hlídku,“ konstatoval Čermák.

Ščerbovým odvoláním se bude zabývat krajský soud.


Video