Ministerstvo spravedlnosti neeviduje, který ze soudců byl, či nebyl komunistou. Ilustrační foto.

Ministerstvo spravedlnosti neeviduje, který ze soudců byl, či nebyl komunistou. Ilustrační foto. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Šéf vrchního soudu rozhodoval v 80. letech v politických procesech

  • 250
Soudu, který dnes sídlí v budově v Praze na Pankráci, v níž byla na příkaz KSČ odsouzena k smrti Milada Horáková, dnes šéfují bývalí komunisté. Upozornil na to bývalý politický vězeň Adolf Rázek, kterého právě předseda vrchního soudu Vladimír Stibořík v 80. letech odsoudil.

Deset měsíců ve vězení strávil Vladimír Kouřil kvůli tomu, že v rámci takzvané Jazzové sekce propagoval kulturu nezávislou na komunistickém režimu. Adolf Rázek zase dostal podmínku za to, že rozmnožoval náboženské texty.

Oba rozsudky, které byly po pádu komunismu zrušeny, vynesl v osmdesátých letech Vladimír Stibořík. Dnes předseda Vrchního soudu v Praze.

Dva vrchní soudy (v Praze a v Olomouci) jsou po Nejvyšším soudu druhou nejvyšší soudní instancí v zemi.

Na minulost soudce Stiboříka upozornil Adolf Rázek. Je přesvědčen, že na významném postu nemá co dělat. "On ten režim přece podporoval," říká Rázek.

Je správné, aby teď řídil vrchní soud? Sám soudce Stibořík upozorňuje, že na začátku devadesátých let řádně prošel prověrkami.

A čistě z hlediska práva má pravdu: "Dnes není žádná zákonná možnost se vracet k minulosti soudců. Pokud se objeví nová fakta, je možné vyvodit odpovědnost jen v rovině morální," říká prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Kdo stále soudí

Dodnes pracují soudci, kteří si vzdělání opatřili za minulého režimu na školách pod kontrolou strany:

– 3 absolventi vysoké školy Sboru národní bezpečnosti
– 23 absolventů Právnického studia – justiční směr Živohošť
– ještě před pěti lety soudilo 5 absolventů Právnické školy pracujících, nyní už nepracují
– Kolik soudců bylo v KSČ, ministerstvo spravedlnosti neví

I ministerstvo spravedlnosti bere minulost soudců jako uzavřenou kapitolu. Neeviduje, který ze soudců byl, či nebyl komunistou, a podpora minulého režimu není na překážku jejich kariérního postupu. "Občas na takové případy někdo upozorní, ale jinak se s tím nic neděje," říká advokát Milan Hulík, který obhajoval disidenty a po pádu režimu se podílel na prověrkách soudců.

"Víte, jak ty prověrky vypadaly? Posudky psal kamarád na kamaráda, a tak ledacos prošlo," vzpomíná.

Jenže právě případ soudce Stiboříka ukazuje, jak je posuzování těchto případů složité. "Musím se ho zastat, zachoval se jako slušný člověk. Ti, kteří byli souzeni za Jazzovou sekci, mohli dostat dvojnásobné tresty," říká Jiří Gruntorád, další z vězněných disidentů.

Soud rozhodne o Brožové

Vladimír Kouřil, kterého Stibořík poslal do vězení na deset měsíců, připomíná, že prokurátor pro něj původně navrhoval pět let.

"Stibořík je soudce, který mne poslal do vězení, ale na druhé straně mi dal nízký trest. Nevím, zda to byla jeho osobní statečnost. Ale nejsem naivní, abych si myslel, že to bylo bez konzultace s patřičnými místy," říká Kouřil. Stibořík sám tvrdí, že ho nikdo neovlivňoval a rozhodl podle svého přesvědčení.

Pražský vrchní soud už dříve čelil kritice třeba za to, že nepotrestal komunistického prokurátora Karla Vaše, jehož poslala za mříže nižší instance. Vaš nechal zavraždit válečného hrdinu Heliodora Píku. Nyní bude vrchní soud také znovu rozhodovat případ komunistické prokurátorky Brožové-Polednové.

"Není divu, že vrchní soud rozhoduje v těchto věcech tak, jak rozhoduje," říká Adolf Rázek.

Stibořík však připomíná, že každý soudce má povinnost rozhodovat nezávisle. "Jako předseda absolutně nemohu zasahovat do rozhodování," říká.

Nic jsem neudělal, říká Stibořík

"Všechno jsem soudil podle svědomí"

"Nikomu jsem neublížil," říká šéf pražského vrchního soudu Vladimír Stibořík. Vysvětluje, proč v osmdesátých letech odsuzoval disidenty v politických procesech.

Vzpomínáte si na takzvaný proces se šesti katolíky?
Nevzpomínám, ale asi tam byly nějaké zprošťovačky...

... byla tam i odsouzení. I když jen na podmínku. Soudil jste i jiné podobné případy?
Náboženské? Ne.

A politické? Jazzovou sekci?
Ta byla politická jen okrajově. Ale to jsou všechno věci známé. Tím nemůžete nikoho ohromit.

Nemohou tyto věci být překážkou ve vaší dnešní práci?
Všechno včetně případu Jazzové sekce jsem soudil podle svého svědomí. Nemyslím, že jsem někomu ublížil. Vezměte si ještě kontext doby. Vše bylo později řádně prověřeno. Nic špatného jsem neprovedl.

Byl na vás při těchto procesech vyvíjen nějaký nátlak?
Ne, nikdy jsem nepozoroval nic takového.

Byl jste členem KSČ? Tam se to neřešilo třeba v základní organizaci?
Základní organizace KSČ nebyla na úrovni soudu. To se tam vůbec neřešilo. Členství ve straně, to byla jen čárka, kterou jsem musel získat, abych mohl dělat svou práci. Znáte, jak to bylo...

Váš soud už dříve čelil kritice, že je na něm mnoho bývalých komunistů. Mohu požádat o seznam soudců, kteří byli členy strany?
My ten seznam nemáme. Už se to jednou řešilo, ale my ten seznam prostě nemáme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue