Jaroslav Žejdl

Jaroslav Žejdl | foto: Martin Adamec, MF DNES

Šéf ústavu pro malé zločince: Polepší se jich polovina

Brutálních vražd spáchaných dětmi či mladistvými přibývá. Čím je to způsobeno? Může za to špatná výchova? Má vliv i násilí ve filmech a počítačových hrách? Na otázky čtenářů iDNES odpovídal ředitel výchovného ústavu v Boleticích Jaroslav Žejdl, u kterého dětští vrazi a násilníci většinou končí.

ODPOVĚDI JAROSLAVA ŽEJDLA NAJDETE ZDE

Posledním případem je vražda šestnáctileté dívky v Chomutově. Policie z ní koncem června obvinila o rok staršího mladíka, který patřil mezi její známé. - více zde

Nejbrutálnějším případem posledních let je vražda sedmnáctileté Kamily z Bíliny. Loni v lednu ji zabila trojice stejně starých kamarádů. Dostali za to výjimečné tresty. - více zde

Dětští vrazi a násilníci končí ve Výchovném ústavu pro děti a mládež v Boleticích u Děčína. "Naším ústavem prošlo několik desítek násilníků a celkem se daří s nimi něco dělat, ale je to spíše běh na delší trať," řekl iDNES.cz ředitel Jaroslav Žejdl. Dodal, že zařazení do "normálního" života se podaří necelé polovině klientů ústavu.

Postěžoval si na systém zacházení s mladými kriminálníky. "My máme jednoho psychologa na sedm dětí plus speciálního pedagoga a další odborníky. Ve vězení je ale nebezpečí, že se mohou tímto systémem ještě zatvrdit. Vhodnější by to bylo obráceně, aby odborný systém byl posílený tím detenčním, a ne aby bylo detence 80 procent," řekl.

Podle něj chybí sociální složka i v péči o mladistvé, kteří se dopustili méně závažných prohřešků. "My se tady s dítětem páráme do 18 let a pak ho má na starost jeden kurátor, který má dohromady 200 problémových rodin," míní Žejdl.

Základní úlohu v utváření osobnosti jedince má však podle ředitele výchovného ústavu rodina. "Poradil bych všem rodičům, aby věděli co dělají jejich děti ve volném čase a podle toho usměrňovali třeba i za pomoci odborníků svoje výchovné působení," uvedl.

Podle Žejdla nelze podceňovat ani dědičné faktory. "To je velmi významný faktor. Na vznik delikvence má velký vliv také mentální úroveň dětí, takzvané nepodnětné rodinné prostředí, materiální nouze a agresivita rodičů," doplnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video