Jedna z návštěvnic Kongresu na šéfa BP křičela, že by měl skončit ve vězení (17. června 2010)

Jedna z návštěvnic Kongresu na šéfa BP křičela, že by měl skončit ve vězení (17. června 2010) | foto: AP

Šéf těžařů si vyslechl v americkém Kongresu kritiku i omluvu za vydírání

  • 18
Šéf společnosti BP Tony Hayward čelil kvůli ropné katastrofě v Mexickém zálivu další tvrdé kritice, tentokrát v americkém Kongresu. Firma prý samolibě zanedbávala bezpečnostní opatření a šetřila na nich, vyslechl si. Naopak republikán Joe Barton se BP omluvil. Podnik podle něj čelí vydírání ze strany americké vlády.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy ve středu firmu přinutila vložit 20 miliard dolarů (420 miliard korun) do fondu na úhradu škod, které ropa unikající z poškozeného vrtu způsobila v Mexickém zálivu (více o fondu BP čtěte zde).

Tony Hayward v americkém Kongresu (17. června 2010)"Nechci žít v zemi, kde kdykoliv, kdy se občan nebo firma dopustí něčeho špatného, dostane se pod politický tlak, který se rovná vydírání," prohlásil v Kongresu Joe Barton.

Bílý dům jeho vyjádření okamžitě odsoudil. "Je ostuda, že Joe Barton zřejmě má větší starost o velké firmy, jež způsobily tuto pohromu, než o rybáře, majitele malých firem a lidi, jejichž životy tato destrukce zpustošila," uvedl prezidentův mluvčí Robert Gibbs. Vyzval zákonodárce obou stran, aby se od Bartona distancovali.

Demokratka Suttonová: Z unikající ropy je mi špatně

Hlas republikánského člena Sněmovny reprezentantů z Texasu byl ale na dnešním slyšení ojedinělý. Ostatní členové výboru pro energii a obchod, kde se slyšení konalo, směřovali na Haywarda ostrá slova. Demokratka z Ohia Betty Suttonová například uvedla, že je jí z pohledu na záběry ropy unikající do zálivu fyzicky špatně.

Pelikáni jako smutný symbol Louisiany

Před ropou je hubily pesticidy

Rovněž šéf sněmovního výboru pro energii a obchod, kalifornský demokrat Henry Waxman, v úvodu dnešního slyšení s Haywardem petrochemickou společnost tvrdě kritizoval. Firma se podle něj měla starat o bezpečnost, místo toho ale extrémně riskovala.

cAMERON SE bp ZASTAL

Britský premiér David Cameron se včera zastal společnosti BP. Vyzval, aby byla firma ochráněna proti nepřiměřeným požadavkům na odškodné. Poté, co BP slíbila vložit do fondu na úhradu škod 20 miliard dolarů, by totiž mohla čelit žalobám amerických států a postižených obyvatel, uvedl list The Daily Telegraph. "BP je důležitá firma. Je důležitá pro penze obyvatel, zaměstnává v Británii tisíce lidí, platí obrovské daně. Je důležité stanovit nějakou míru průhlednosti a jistoty, aby společnost mohla pokračovat a finančně se stabilizovat."

"Šetřili jste, kde to šlo, a nyní platí celé pobřeží Mexického zálivu," uvedl. Chování BP před havárií pak označil za samolibé. Podle něj byla firma hluchá k hrozbám a projevila stejnou netečnost k riziku, jaká způsobila kolaps Wall Streetu.

Hayward: Je mi to líto

Hayward po úvodních prohlášeních členů výboru přečetl připravené prohlášení. Mimo jiné uvedl, že firma katastrofy v zálivu i životů 11 lidí, kteří při ní zemřeli, hluboce lituje a že udělá všechno, co je v jejích silách, aby únik zastavila a pomohla obnovit zasaženou oblast.

Podotkl, že i jemu záleží na vyšetření případu a jeho příčin. Zdůraznil, že záchranné práce v tak velké hloubce, jako je porušený vrt, dosud nikdo nedělal. "Výbuch a požár na plošině Deepwater Horizon a následný únik ropy do Mexického zálivu se nikdy neměl stát - a za to, že se stal, se hluboce omlouvám. Nikdo z nás neví, proč se přihodil. BP ale nehledě na příčinu udělá vše pro to, aby se takový incident už neopakoval."

Ještě než začal mluvit, přerušila na chvíli jednání ve výboru jedna z divaček, která na šéfa s rukama symbolicky zamazanými od ropy křičela, že by měl skončit ve vězení. Ochranka ji vyvedla.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (14. června 2010)Ropa uniká do Mexického zálivu po havárii na plošině Deepwater Horizon, kterou BP provozovala, téměř 60 dní. BP se v poslední době daří část suroviny zachytávat, úplně se zřejmě podaří únik zastavit až na konci léta. Náprava škod na životním prostředí potrvá zřejmě roky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video